Model Portföy / Yatırım Finansman – (10.08.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe satıcılı başlayan endeks, 985,4’a kadar geri çekilmiş olsa da ardından toparlanmayı başardı. Önemli direnç seviyelerinden 1053,0 üzerinde de tutunan BIST100 haftayı %2,53 değer kazancıyla 1060,59 puanla kapattı. Son zirvesinden yaklaşık %18 değer kaybeden endekste toparlanmanın devamını beklerken, 200 günlük hareketli ortalama 1070,50 direnç olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1094,50’e yükseliş ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1051,0’i destek olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, Cuma 7,13 seviyelerine kadar geri çekilme yaşansa da öğleden sonra yeniden toparlanma görüldü. Haftayı 7,30 seviyelerinden kapatan kur, an itibariyle de bu seviyenin biraz üstünde işlem görmekte. 7,28’i destek olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu seviyenin altında kalınması halinde 7,16’ya geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 7,37’i direnç olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Donald Trump, öğrenci kredileri, işsizlik yardımları, bordro vergileri ve ev sahiplerinin kiracılarını evden çıkarma yasağına yönelik 4 ayrı kararname imzaladı. İşsizlik yardımları yıl sonuna kadar ertelendi, öğrenci kredisi borçları ve gecikme faizleri de ikinci bir uyarıya kadar ertelenirken, ev sahiplerinin kiracıları evden çıkarmasına yönelik yasak da uzatıldı ayrıca işini kaybeden kişilere verilen işsizlik yardımlarının haftada 600 dolardan 400 dolara düştüğünü de sözlerine ekledi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Mayıs ayı çeyrek işsizlik oranı açıklanacak. Önceki dönem %12,8 olarak gerçekleşmişti. Seans sonlarına doğru ise Hazine Nakit Dengesi yayınlanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde, öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni yayınlanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Jolts iş imkanları endeksi verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda Avrupa piyasaları ABD-Çin arasındaki gerginliğin azalmasıyla açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasaları ise Çin’den gelen enflasyon rakamlarının beklentiler hafif üzerinde gelmesiyle karışık bir seyir izlemekte. Amerika vadelileri ise Cuma seans kapanışına istinaden yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Cuma 10 günlük hareketli ortalama 1,18’in altında kalmasıyla geri çekildi. Bu seviye üzerinde kalınamaması halinde bir süre zayıf görünüm devam edebilir. Ancak yükseliş trend kanalı içinde hareketler devam ediyor. Bu durumda 1,1825’İn geçilmesi ile 1,1930’a yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,17’i destek olarak takip edeceğiz.

CCOLA’yı Model Portföyümüze ekliyoruz.

Güçlü bilançosu (1,1x Net Borç/FAVÖK), farklı coğrafyalarda faaliyet göstermesi ve işletme sermayesi/ciro oranının %4’ün altında kalarak istikrarlı nakit yaratmasına bağlı olarak CCOLA için hedef fiyatımızı 50,9TL’den 56,38TL’ye yükseltiyoruz. Coca Cola üretimi güçlü ve bir şekilde stabil bir alan olduğunu yani son satışlarının bir gerekçesinin olmadığını düşünüyoruz. %41 yukarı potansiyeli düşünüldüğünde bu seviyelerin CCOLA alımı için uygun olduğunu düşünüyoruz. CCOLA 1 yıllık tahmini F/K ve FD/FAVÖK çarpanlarında kola üreten uluslararası firmalara göre sırasıyla %32 ve %31 iskontoyla işlem görmektedir. CCOLA 5,3x FD/FAVÖK çarpanıyla işlem görmekte ve 2021’de temettü verimliliğinin %8,4 olmasını bekiliyoruz.

Model Portföyümüz BIST100 endeksine göre yılbaşından beri %0,3 daha düşük getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN