Model Portföy / Yatırım Finansman – (10.01.2022)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, 2000,0 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Aralık ayında görülen sert satışların ardından yeniden ivme yakalayabilen BIST100 endeksi, günü %1,28 değer kazancıyla 2033,3 puanla tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste 2050,0’yi direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2130,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 2010,0 ilk destek olmak üzere 1994,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, yeni haftaya sakin başladı. 13,95 direncini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviye üzerinde kalınması halinde 14,30 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 13,70 desteği altında 13,35’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD’de Biden yönetiminin ve ABD’nin müttefiklerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da daha fazla kontrol elde etmesi durumunda aralarında hassas teknoloji ve elektronik ürünlerinin de bulunduğu bir ihracat kontrolünü değerlendirdiği belirtildi. Bunun yanında ABD yazılım ve teknolojisine sahip mikro elektroniklerin Rusya’ya ticaretinin de engellenmesi planlanıyor. İki ülke arasında en son Kazakistan’da yaşanan olaylar sebebiyle gerginlik yaşanmıştı. Dış İşleri Bakanlıklarınca açıklamalarda bulunan iki ülke arasındaki ilişkiler, bir süre daha sıcak ve gergin kalacak gibi gözükmekte.

 Yurtiçi veri gündeminde kasım ayı işsizlik oranı açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Euro bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni ve kasım ayı işsizlik rakamları açıklanacak. Her iki veride de hafif düşüş beklenmekte. Seans sonunda ise ABD tarafında Conferance Board İstihdam Endeksi verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Çarşamba günü açıklanacak olan ABD enflasyon datası öncesi yeni haftaya pozitif açılması bekleniyor. Asya piyasalarında karışık bir seyir hakim. Kospi endeksinde %1,0’e varan kayıp söz konusu. Amerika vadelileri ise Cuma seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, Cuma 50 günlük hareketli ortalama 1,1370’i test etmesinin ardından geri çekildi. Trend kanalı içinde işlem görmeye devam eden paritede 1,1322 desteği altında 1,1275’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1,1370’in üzerinde 1,1450 hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!