Model Portföy / Yatırım Finansman – (1.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne hafif pozitif açılışla başlamasının ardından seans boyu yatay bir seyir izledi. 1400,0 direnci üzerinde tutunmaya çalışsa da başarılı olamayan BIST100, günü %0,29 değer kaybıyla 1391,7 puanla kapattı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste 1400,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1432,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1372,0 ilk destek olmak üzere 1360,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dalgalı seyrine devam ediyor. Dün 8,2250 seviyesine kadar geri çekilen kur, bu seviye üzerinde tutunmayı başardı. 8,30’u direnç olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu seviye üzerinde kalınması halinde yeniden 8,45-8,50 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,24’ü destek olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, 2,25 trilyon dolar tutarındaki altyapı ve istihdam programı hakkın açıklamalarda bulundu. Programın herkese yeni fırsatlar yaratmak için var olduğunu belirten Biden, altyapı planının altyapı ve aileler olmak üzere iki bölümden oluştuğunu söyledi. Plan, içinde yollar, köprüler, otoyollar ve limanlar olmak üzere altyapıyı yeniden inşa etmek için 621 milyar dolarlık bir tutarı içeriyor. Elektrikli araç pazarı için 174 milyar dolarlık tarihi bir yatırım tutarına sahip plan 2030 yılına kadar ülke çapında bir şarj ağı kurmayı da hedefliyor.

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, piyasa işleyişini desteklemek için hala aşırı politika müdahalelerine ihtiyaç duyulduğunu belirterek finansal sistemdeki kırılganlıkları gidermek için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında mart ayı İmalat PMI rakamı açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, öğlen Almanya ve Euro Bölgesi İmalat PMI rakamları açıklanacak. Ardından ABD tarafında haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve İmalat PMI rakamları öne çıkıyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları İmalat PMI rakamları öncesi açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasalarının ise genelinde pozitif hava hakim. Hang Seng endeksi %1,0’in üzerinde işlem görmekte. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası Nasdaq hariç hafif satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, son günlerde görülen geri çekilmenin ardından sakin bir seyir izlemekte. Ancak ABD tahvil faizlerindeki yükselişten dolayı zayıf görünüm bir süre daha devam edebilir. 1,17 seviyesi üzerinde kalındığı sürece 1,18-1,1830 bandına tepki yükselişleri görülebilir. Aksi taktirde 1,17 desteği altında kalınması halinde 1,1620’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN