Model Portföy / Yatırım Finansman – (08.04.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans sonlarına kadar güçlü duruşunu koruyarak son bir ay içinde en yüksek seviye olan 94,800’i test etti. Ancak seans sonlarında gelen kar satışlarıyla geri çekilen BIST100, günü %0,34 değer kazancıyla 92,381 puanla kapattı. 92,000 seviyesi üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste, 93,600’ü ilk direnç olarak takip edeceğiz. Sonrasında ise 95,000 yeniden hedeflenebilir. Satış baskısının devamı halinde ise 92,000 desteği altında 91,000’e geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün seans başlarında 6,70 seviyesine kadar geri çekilme yaşasa da, sonrasında toparlanma gösterdi. An itibariyle 6,7760’dan işlem gören kurda, bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 6,8490’a doğru yükseliş hız kazanabilir. Sonrasında ise 6,95- 6,96 bandını hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 6,7360 ilk destek olmak üzere 6,66’ya düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF)’nün yayınladığı rapora göre, geçen yıl küresel borç tutarı 10 trilyon dolar artarak 255 trilyon dolarla rekor kırdı. Gelişmekte olan piyasalarda yükselen borç seviyesine vurgu yapılan raporda, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin hane halkı ve şirketlerin borcunu içeren toplam borcunun geçen yıl 71,1 trilyon dolara ulaştığı bildirildi.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda, öğlen saatlerinde Almanya, akşam saatlerinde ise Amerika 10 yıllık tahvil ihaleleri gerçekleşecek. ABD’nin tahvil ihalesi sonrasında ise FOMC toplantı tutanaklarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa’da koronovirüs nedeniyle görülen iyileşme oranlarında azalma görülmesiyle piyasalar açılışta satıcılı olması bekleniyor. Asya piyasalarında bölgesele mücadeleler devam ederken piyasalarda karışık bir seyir söz konusunu. Amerika vadelilerinde ise dünkü seans kanışı ardından negatif hava hakim.

 EUR/USD ise, dalgalanma devam ediyor. An itibariyle günlük hareketli ortalama 1,0840 üzerinde işlem gören parite, bu seviyenin altında kaldığı taktirde 1,0780’e geri çekilme görülebilir. 1,0780 üzerinde tutunduğu sürece hafta başında belirttiğimiz formasyon görüşümüzün devam edeceğiz paritede, 1,0980’i direnç olarak takip edeceğiz. Bugün açıklanacak olan 10 yıllık tahvil ihaleleri parite üzerinde dalgalanmaya neden olabilecekken, belirttiğimiz destek ve direnç seviyelerini yakından takip edeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN