Model Portföy / Yatırım Finansman – (07.04.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başından itibaren güçlü duruşuyla ivme yakaladı ve günü 22 günlük hareketli ortalamanın da üzerinde, %2,81 değer kazancıyla 92,071 puanla kapattı. Ve böylelikle BIST100, son 3 haftanın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 93,600’ü bir sonraki direnç olarak izleyeceğiz. Üzerinde kalınması halinde ise 98,000’e doğru yükseliş denemeleri hız kazanabilir. Olası kar satışları karşısında ise 91,300 ilk destek olmak üzere 90,000’e geri çekilme görülebilir.

 Dolar/TL ise, son zamanlarda görülen zirveleri tazelemeye devam ediyor. Dün 6,79 seviyesine kadar yükseliş kaydeden kur, an itibariyle 6,7650’den işlem görmekte. Bu seviyenin altında kalınması halinde 6,7440 ilk destek olmak üzere 6,70’e kadar düzeltme hareketi görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamında ise yükseliş trend kanalı üst bandı 6,86’ya doğru ivmelenme gerçekleşebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Kristalina Georgieva, Fed’in yabancı merkez bankalarına geçici olarak tahvil karşılığı dolar edinme imkanı sağladığı programına katılmak için yeterli ABD Hazine tahvili bulunmayan ülkelere kısa vadeli dolar fonlaması sağlamaya hazırlanıyor. Öte yandan kurum, koronavirüs salgını sonrası Çin’de ekonomik toparlanmanın “sınırlı da olsa cesaret verici” olduğunu ifade etti.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans sonlarına doğru Hazine Nakit Dengesi verisi açıklanacak. Önceki dönem -8,97mlr TL açık olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda ise, öğlen saatlerinde Euro Grup toplantısı gerçekleşecek. Seans sonlarına doğru da ABD tarafında JOLTS iş imkanları ve personel değişim oranı verisi yayınlanacak. Önceki dönem 6,963mn olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi 6,600mn.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasalarında koronavirüs salgınında, geçici de olsa iyileşme görülmesiyle sınırlı pozitif bir açılış bekleniyor. Asya piyasaları da Çin’den ilk defa ölümlü vaka gerçeklememesi ile beraber yükseliş kaydetti. Amerika vadelilerinde ise dünkü seans kapanışı sonrası pozitif hava hakim.

 EUR/USD ise, dün 1,0770’e kadar geri çekilse de, sonrasında toparlanmayı başardı. An itibariyle 1,0830’dan işlem gören paritede, 1,10 seviyesine doğru yükseliş görülebilir. Bugün gerçekleşecek olan Euro Grup toplantısında alınacak kararlar ve açıklamalar sonrası paritede hareketlenme görülebilecekken, 1,10 seviyesi üzerinde, dün bahsettiğimiz formasyonun onaylanmasıyla yukarı yönlü hareketler hız kazanabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN