Model Portföy / Yatırım Finansman – (06.04.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe yatay bir açılışla başlayan endeks, seans başında satış baskısıyla karşılaşmış olsa da, sonrasında toparlanmayı başardı. Seans boyunca dar bir bantta dalgalanan BIST100, haftayı %0,05 artıda 89,552 puanla kapattı. Endekste sıkışma devam ederken, 10 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunma çabası devam ediyor. 90,400’ü direnç olarak takip edeceğimiz BIST100’de bu seviyenin üzerinde kalındığı taktirde 22 günlük hareketli ortalama 92,500 sonraki hedef olarak izlenilebilir. Satış baskısının artması halinde ise 88,800 desteği altında 87,500’e geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, Cuma seans kapanışında son yirmi ayın en yüksek seviyesi olan 6,74-6,75 bandına kadar tırmandı. An itibariyle de bu seviyelerden işlem gören kurda, 6,73’ü destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde gün içinde 6,70’e doğru düzeltme hareketi görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6,76 direnci üzerinde 6,80-6,82 bandını sonraki hedef olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 OPEC’in bugün gerçekleşmesi beklenen toplantısı Moskova- Riyad arasındaki gerilimden dolayı ertelendi. Konuya yakın kaynaklara göre fiyatlarındaki anlaşmazlığı sonlandırmayı hedefleyen toplantı 9 Nisan’a ertelendiği belirtildi. Görüşme tarihinin ertelenmesinden dolayı petrol fiyatlarında düşüş görüldü. Bir sonraki görüşmeye kadar petrolde sert hareketler görülebilir. Geçtiğimiz hafta ABD başkanı Trump’ın Veliaht Prens Selman ile telefon görüşmesi sonrası petrol fiyatlarında %20’lere varan yükseliş görülmüştü.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda, öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni verisi açıklanacak. Önceki dönem -17,1 olarak açıklanan veride piyasa beklentisi -30. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Conference Board İstihdam endeksi verisini takip ediyor olacağız.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları açılışta, koronavirüs etkisinin kademeli olarak azalmasının gözlenmesiyle pozitif olması bekleniyor. Asya piyasaları ise OPEC görüşmesindeki ertelemenin ardından yaşanan petrol fiyatlarındaki düşüşle beraber Avustralya öncülüğünde yükseliş kaydetti. Amerika vadelilerinde ise Cuma seans kapanışı sonrası pozitif hava hakim.

 EUR/USD ise, Cuma görülen düşüşün ardından oluşan Ters Omuz Baş Omuz (TOBO) formasyonu dikkat çekti. Bu durumda 10 günlük hareketli ortalama 1,0940’ın geçilmesi halinde 1,1030 direncini takip edeceğiz. Sonrasında ise 1,1030’üzerinde kalınması halinde ise TOBO formasyonu onaylanması ile 1,1863’i hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1,0640’ı destek olarak izleyeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN