Model Portföy / Yatırım Finansman – (02.04.2020)

Piyasalarda Dün…

 BIST100 endeksi dün, güne satıcılı başlamasına rağmen seans başlarında gelen alımlarla toparlanma yaşadı ve 90,000 seviyesi üzerinde tutunmaya çalıştı. Ancak alıcıların zayıflamasıyla yeniden geri çekilen endeks, günü %0,62 değer kaybıyla 89,085 puanla kapattı. 88,400 seviyesi üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz BIST100’de 90,000 ilk direnç olmak üzere 92,000’ler yeniden test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 88,400 desteği altında 87,000’e geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 6,70 seviyesi üzerinde tutunamadı. Dün bu seviyelere kadar tırmanmış olsa da sabah saatlerinde geri çekilme yaşayan kur, an itibariyle 6,67’den işlem görmekte. 6,69’un altında kalındığı sürece zayıf görünümün devam edeceği Dolar/TL’de, 6,6450 sonraki destek olarak izlenilebilir. Düşüşün devam etmesi halinde ise 6,5930’a doğru geri çekilme hız kazanabilir. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 6,71’i direnç olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, petrol fiyatlarındaki tarihi düşüşlerin ve piyasalardaki oynaklığın, dünya genelinde ülkelerin kredibilitesi için önemli bir baskı oluşturduğunu bildirdi. Açıklamada, olası bir resesyonun borçlular için kredi baskısı getireceğini işaret edildi. Öte yandan bir diğer derecelendirme kuruluşu Moody’s dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz üreticilerinden olan Shell, BP, Total ve Equinor’un kredi notu görünümlerinin negatife çevrildiğini bildirdi.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda, öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Şubat ayı UFE verisi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve Şubat ayı ticaret dengesi verisi yayınlanacak. Seans sonlarına doğru ise gene ABD tarafında fabrika siparişlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD’de toplam koronavirüs vakasının 200 bini bulmasıyla güne yatay başlaması bekleniyor. Asya piyasaları Nikei ve Sensex endeksleri hariç pozitif seyrediyor. Amerika vadelilerinde ise dünkü seans kapanışı ardından yatay seyir hakim.

 EUR/USD ise, 10 günlük hareketli ortalama 1,0925 üzerinde tutunmayı başardı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görebilmemiz için 1,1034 direncinin geçilmesi gerekirken, bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1,1140-1,1150 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Gün içinde açıklanacak verilerde parite üzerinde etkili olacakken, 1,0925 desteği altında 1,0870’e doğru geri çekilme devam edebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN