Model Portföy / Yatırım Finansman – (01.04.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında 90,000 seviyesini test etti. Ancak bu seviye üzerinde tutunamayan BIST100 geri çekilme yaşasa da toparlanmayı başardı ve günü %1,80 değer kazancıyla 89,643 puanla kapattı. 90,000 seviyesi üzerinde tutunmayı başaramayan endeks, global piyasaların da etkisiyle güne satıcılı başlamasını bekliyoruz. Bu durumda 88,700 ilk destek olmak üzere satış baskısının artması halinde 87,500’e doğru geri çekilme hız kazanabilir. Olası tepki alımlarında ise 90,000 direnci geçilmesi ile 92,000’e doğru yükseliş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 6,6090’ın üzerinde kapanış gerçekleştirdi. An itibariyle de 6,6240’da işlem gören kurda, 6,65 ilk direnç olmak üzere 6,70-6,72 bandında doğru yükseliş denemeleri görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,6090’ı destek olarak takip edeceğiz. Güniçinde açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam ve ISM Imalat PMI verileri kur üzerinde dalgalanmalara neden olabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Merkez Bankası Fed’den küresel finans sistemine destek olabilmek adına bünyesinde hesabı olan yabancı merkrez bankalarının ellerindeki ABD Hazine kağıtlarını ABD Doları ile takas edebilmelerine imkan veren geçici bir kredi kolaylığı başlatacağını bildirdi. Türkiye ile ABD merkez bankaları arasında dolar swap hattı bulunmuyor.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Mart ayı İmalat PMI verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Almanya Imalat PMI ardından ise Euro Bölgesi İşsizlik Oranı verileri açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında ADP Tarım Dışı İstihdam ve ISM İmalat PMI verilerini takip ediyor olacağız. Özellikle İstihdam verisinde 183k dan -150k ya düşüş bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Amerika da koronavirüs nedenli artan ölüm oranı global piyasaları da etkisi altına aldı. Asya piyasaları satıcılı bir seyir izlerken, Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, dün 100 günlük hareketli ortalama 1,1038’in altında kapanış gerçekleştirdi. Geri çekilmenin devam etmesi halinde 1,0980’i ilk destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1,0905’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası yukarı yönlü tepki hareketlerinde ise 1,1095’i direnç olarak izleyeceğiz. Seans sonlarına doğru açıklanacak olan ABD verileri sonrası paritede dalgalanma yaşanabilir. Bu durumda 1,1095 direnci üzerinde kalınması halinde 1,12’ye doğru yükseliş görülebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN