Model Portföy / TEB Yatırım – (12.10.2017)

TEB Yatırım Model Portföyünü Güncelledi

· Model portföyümüzde değişikliğe gidiyoruz;

Ø PETKM, THYAO ve YKBNK’ı model portföye ekliyoruz,
Ø SAHOL ve TTRAK’ı portföyden çıkarıyoruz.

Model portföyümüz; TCELL, THYAO, PETKM, KCHOL, AKBNK, TAVHL, ARCLK, YKBNK, GARAN, TSKB

En az tercih ettiğimiz hisseler; FROTO, ISCTR, VAKBN

Temkinli devam ediyoruz

Piyasa için olumsuz görüşümüzü korumakla beraber geçtiğimiz 6 aylık süreçte piyasayı sınai endeksin sürüklediği ve banka hisselerinin endeksin çok gerisinde kaldığı görülmektedir. 2018 yılında, banka karlarının %7 büyüyeceğini ve bunu değiştirecek olumsuz sürprizlerin düşük olasılık olduğu kanısındayız. Böylesine sönük bir net kar büyüme görünümüne rağmen, değerlemeler 0.7x Piyasa Değeri/Defter Değeri (PD/DD) çarpanıyla halen cazip seviyededir. Dolayısıyla, portföydeki banka ağırlığımızı ‘’Ağırlık azalt’’tan ‘’Endekse paralel’’ seviyeye yükseltiyoruz.

Türkiye ile ABD’nin vize işlemlerini karşılıklı askıya alması kararının ardından 9 Ekim’den beri TL üstünde ciddi satış baskısı oluştu. Borsada yaşanan panik satışlarının yatırımcılar için, başta Türk Hava Yolları (THYAO) olmak üzere, alım fırsatı olduğunu düşünüyoruz. THYAO, ABD uçuşlarında direk uçuş yerine transite kayarsa %30’luk bir düşüşle, VAFÖK rakamında sadece %3’ten az bir daralma olabileceğini değerlendiriyoruz. Değerlemeye de benzer etki yaratacağı düşünüldüğünde, hissenin olması gerekenden fazla cezalandırıldığını düşünüyoruz.

Genel piyasa görüşümüz, politika tarafında artan tansiyon ve yükselen jeopolitik risklerin yanında bozulmaya başlayan çekirdek enflasyon ve bütçe gibi makro indikatörler baz alınarak oluşturulmuştur.

PETKM’i artan nafta-etilen marjı, Star rafinerisinin 2018 yılının sonuna doğru devreye girme ihtimalinin artması ve %9’luk temettü verimi beklentimiz nedeniyle model portföye dahil ediyoruz.

YKBNK’ı artan verimlilik, azalan dijitalleşme giderleri ve oldukça düşük 2018T F/K oranı olan 4,9x gibi nedenleri gözönünde bulundurarak model portföye dahil ediyoruz. Basel 3 sürecinde Yapı Kredi Bankası’nın sermaye yeterlilik tarafında sıkıntı çekeceğini düşünmüyoruz.

TCELL halen model portföyümüzde en beğendiğimiz hisselerin başında olmayı sürdürmektedir. Kuvvetli 3.çeyrek sonuç beklentimiz, katma değerli ürünlerde artan karlılık marj beklentimiz ve cazip değerleme şirket için olumlu görüşümüzü devam ettirmemize neden olmaktadır. Model portföyün bir numaralı hissesi olarak TCELL’i devam ettiriyoruz.

Değişiklikler sonrası yeni model portföyümüz aşağıdadır;

ÖNEMLİ NOT:

Önerilerimiz doğrultusunda alınacak pozisyonlarda, oluşabilecek olumsuz fiyat hareketlerine karşı korunma sağlamak için, portföydeki hisselerin son güncelleme yaptığımız günün önceki işlem günü kapanış fiyatlarının %3,5 altına stop loss konulmasını tavsiye etmekteyiz.

Olası geri çekilmelerde VİOP’ta Endeks 30 kontratında “short” pozisyon alınarak da düşüşlere karşı korunma sağlanabilir.

Stop loss seviyeleri aşağıdaki tablodan takip edilebilir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Raporun tamamı için tıklayın.
Finkafe'de Paylaş