Model Portföy Önerileri / Deniz Yatırım – (19.06.2020)

Model Portföy Güncelleme

GARAN, KOZAL, CCOLA, ve AEFES’i Model Portföyümüze dahil ediyoruz

Faiz oranlarındaki düşük seyirden olumlu yönde etkilenmesini beklediğimiz için Garanti Bankası’nı model portföyümüze ekliyoruz. Bu kapsamda tutmaya devam ettiğimiz diğer hisseler Emlak Konut GYO, İş Bankası, Anadolu Hayat ve Emeklilik, İş Yatırım ve Tofaş’tır.

Normalleşme sürecinin devreye girmesinden kısıtlamalar nedeniyle satışları düşmüş olan Anadolu Efes ve Coca Cola İçecek’in olumlu yönde etkilenmesini bekliyoruz. Satışlar şirket yönetimlerinin ilk beklentilerinden bir miktar daha erken şekilde Mayıs ayında toparlanma sinyalleri vermiştir.

18 Haziran’da açıklanan TVF’ye satış işlemi ile hissedarlık sorunları kalıcı şekilde çözülmesi beklenen Turkcell’i olumlu şekilde ayrışmasını beklediğimiz 2Ç20 sonuçları öncesinde portföyümüzde tutmaya devam ediyoruz.

İyileşen ürün talebi ve yükselme kaydeden petrol fiyatına bağlı olarak 2Y20’de daha iyi finansal sonuçlar açıklamasını beklediğimiz Tüpraş ve Petkim’i de cazip getiri potansiyelleri sebebiyle model portföyde tutmaya devam ediyoruz.

• Garanti Bankası’nın 2020 ve 2021’de sırasıyla yılık %14 ve %36 artışı ifade edecek şekilde 7,027 ve 9,567 milyon TL kar elde etmesini bekliyoruz. Hisse bu beklentiler doğrultusunda 1 yıllık ileriye dönük olarak 4,15x F/K ve 0,55x F/DD çarpanları ile işlem görmektedir. Özsermaye karlılığı ise %13,9 seviyesindedir. Daha iyi karlılık potansiyeline rağmen, Garanti Bankası sektör ile kıyaslandığında geçtiğimiz dönemlere göre iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle yakın dönemde hissenin daha iyi bir performans gösterebileceğini düşünüyoruz. Pandemi dönemi özellikle ikinci çeyrek karlılığı üzerinde baskı oluşturabilir. Ancak Mart-Mayıs dönemi içerisinde bunun hisse fiyatına önemli derecede yansımış olduğunu düşünüyoruz.

• Son 3 aylık dönemde endeksin %10 altında performans gösteren Anadolu Efes’i salgının olumsuz etkilerini fiyatlamış olduğundan ekliyoruz. 1Ç20’de yıllık %22 hacim düşüşü yaşayan Türkiye operasyonları, Nisan ayında daha da sert bir daralma yaşamış ancak şirket yönetiminin ilk beklentisinden daha erken şekilde Mayıs ayında toparlanmaya işaretleri vermiştir. Öte yandan, yurtdışı operasyonları Rusya’da 1Ç20’de %8 artış gösteren satış hacmi sayesinde kuvvetli bir seyir izlemiş, Nisan ayında da bozulma olmamıştır. HORECA satışlarının payı daha düşük ve bazı ürün segmentlerinde karlılığın daha yüksek olduğu dikkate alındığında, ağırlığı artan Rusya operasyonlarının 2020’nin kalan çeyreklerinde kar marjlarını desteklemesini bekliyoruz. Faaliyet giderlerindeki tasarruf tedbirleri ve 1Y20’de yapılmayan fiyat artışlarının 3Ç20’de yapılması karlılığı destekleyecektir. 2019’da gerçekleşen satış hacminin %59’u Rusya’da gerçekleşmiştir. TL’de görülen değer kaybı uluslararası operasyonların TL bazında ciro büyümesine daha fazla olumlu katkı yapmasını sağlayacaktır.

• Salgın sebebi ile dış mekan satışları durma noktasına gelen Coca Cola İçecek hisse performansının olumsuzlukları fiyatlamış olduğunu düşünüyoruz. Öte yandan satış performansının Mayıs ve Haziran aylarında düzenli bir iyileşme gösterdiğini düşünüyor, fiyat artışları ve TL’nin değer kaybının tüm yıl bazında hacim düşüşlerini telafi edebileceğini tahmin ediyoruz. 2018-20 döneminde tahmini ortalama 6,1x FD/VAFÖK’ten işlem görmekte olan CCİ’in 2021 beklentileri daha düşük 5,7x FD/FAVÖK’ü ifade etmektedir..

• Geçen yıla kıyasla daha yüksek seyreden ons altın fiyatları ve dolar kurunun Koza Altın finansal sonuçlarını 2020’nin kalanında da olumlu etkilemesini bekliyoruz. 2Ç20’de ons başına ortalama 1.703 dolar olan altın fiyatı, 1Ç20’ye kıyasla %8 yukarıdadır. 2020 yılbaşından bu yana ortalama oluşan ons başına 1.633 dolar altın fiyatı ise, 2019 ortalaması olan ons başına 1.394 doların %17 üzerinde yer almaktadır. Geçen yıla ve yılın ilk çeyreğine kıyasla yüksek seyreden ons altın fiyatının olumlu etkisinin yanında, şirketin satış gelirlerinin tamamı dolar bazlı olduğundan 2Ç20’de kur artışından 1Ç20’ye kıyasla %13, 2Ç19’a kıyasla %17 olumlu etki beklemekteyiz. Şirket 2020 tahmini 3,0x FD/VAFÖK ile cazip bir alım seviyesi sunmaktadır. Hisse performansı son bir ayda endeksin %7 altında kalmaktadır. 1Ç20 itibariyle 4,8 milyar TL net nakit pozisyonu bulunmaktadır.

Deniz Yatırım Model Portföyü

Kaynak: Deniz Yatırım Model Portföy

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN