Model Portföy / İntegral Yatırım – (11.01.2022)

Model Portföy Güncellemesi

Model Portföyümüzü 2021 yılında %31.1 oranında performansla tamamladık. 2021 yılının tamamında Borsa İstanbul%25,8’lik getiri performansıyla Model Portföyümüzün altında kaldı.

Performans değerlendirmesi yaptığımızda Model Portföyümüze AKBNK, VESBE, EREGL, TKFEN ve MGROS ile devam ediyoruz. Beklediğimiz performansı bir yıl gibi bir sürede gerçekleştiremediği için portföyden ARDYZ’i çıkarıyor, yerine ALKIM’i ekliyoruz.

ARDYZ’ı çıkarıyoruz, ALKIM’i ekliyoruz.

ARDYZ’i beğenmeye devam ediyoruz. Ancak, Model Portföyde beklediğimiz sürede potansiyel getiriyi sağlayamadığından portföyden çıkarıyoruz. ARDYZ sektöründe karlı bir şirket olmaya ve fırsatlar sunmaya devam ediyor. Uzun vadeli yatırım açısından beğendiğimiz şirket hissesini portföyden çıkarmamızın ana sebebi Portföy akışını değiştirmektir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin en büyük sodyum sülfat üreticisi olan ALKIM Kimya’yı Model Portföyümüze ekliyoruz. Gübre sektörüne önemli bir yatırım yapan Alkim Kimya, potasyum sülfat üretimiyle yüksek karlı gübrenin Türkiye’deki tek üreticisi konumuna geldi. 2022’de potasyum sülfat üretiminden 100 milyon TL FAVÖK katkısı bekleniyor. %40-45 civarında potansiyel FAVÖK marjı olan potasyum sülfat üretiminin 4Ç21 finansallarına olumlu yansımasını bekliyoruz. Alkim’in satış gelirlerinin %80’ini oluşturan sodyum sülfat yatırımında kapasiteyi yaklaşık 600kt/yıl’a kadar yükseltmesi bekleniyor. Ayrıca, Alkim tutarlı bir temettü dağıtıcısıdır. 2000 yılındaki halka arzından bu yana yatırımcılarına düzenli olarak temettü ödeyen ALKIM iskontolu işlem görmesiyle cazip görünüyor. Bu beklentilerle ALKIM için 12 aylık hedef fiyatımızı mevcut borsa fiyatından %31 getiri ile 23,60 TL olarak belirliyoruz.

Kaynak: İntegral Yatırım Model Portföy

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!