Model Portföy / Gedik Yatırım – (5.08.2020)

Şok ve Logo’yu ekliyor, Ülker’in ağırlığını arttırıyoruz

Şok Marketler’i ekliyoruz: Şok’un mevcut iş modeli nedeniyle içinde bulunduğumuz zorlu ortamda yurtiçi ve yurtdışı dalgalanmalardan olumsuz etkilenmeyecek az sayıda şirketten biri olduğunu düşünmekle birlikte, şirketin halihazırda nakit akışının marj ve sepet büyümesi bazlı etkenler ile olumlu bir seyirde ilerlediğini gözlemliyoruz. 2020 senesi için Şok’un 20.3 milyar TL üzerinde ciro (yıllık bazda +%27) ile şirketin beklentisi olan %24 büyümenin üzerinde bir rakam yakalamasını bekliyoruz. Şirketin FAVÖK’ünün ise konservatif yaklaşımımıza rağmen bu sene %20 artmasını öngörüyoruz. Bunun yanında şirketin net (finansal) borcunun bulunmamasının risk iştahının azaldığı dönemlerde hisseyi göreceli olarak desteklemesini bekleriz. Hisse, 2020 beklentilerine göre oldukça düşük sayılabilecek 5,2x FD/FAVÖK çarpanıyla işlem görmesinin yanında yurtiçi benzerlerine göre %32 iskontolu işlem görmektedir.

Logo Yazılım’ı ekliyoruz: Türkiye’nin en hızlı büyüyen yazılım şirketlerinden Logo Yazılım’ın, 2015-2019 dönemindeki FAVÖK ve satış gelirlerinin bileşik yıllık büyüme oranları sırasıyla %28 ve %35 olup, her iki büyüme oranının da 2025 yılına kadar %34 seviyesinde kalmasını bekliyoruz. 2020 senesinde, şirket için geçmişe göre daha yavaş %10 FAVÖK büyümesi beklemekle birlikte, tekrarlayan satış gelirlerinin şirketin operasyonlarına destek vermesini bekleyebiliriz. 2020 beklentilerimize göre hissenin 12.8x FD/FAVÖK ve 20.5x F/K rasyoları ile uluslararası benzerlerine göre iskontolu işlem görmesinin yanında, hisse daha hızlı olan büyüme beklentileri ile öne çıkmaktadır. Şirket ilgili daha fazla bilgi almak isteyen yatırımcılar 10 Temmuz’da yayınladığımız şirket raporunu inceleyebilirler.

Ülker’in ağırlığını %10’a arttırıyoruz: Hatırlanacağı üzere Ülker 29 Nisanda %5 ağırlık ile, daha önce gösterdiği güçlü performans nedeniyle, %10 olan olağan ağırlığımızın altında portföyümüze eklenmişti. Bu süre zarfında temel beklentilerimizde bir değişiklik olmamasına rağmen, şirket BIST 100 Endeksi’nin %3.3 altında performans gösterdiğinden hissenin portföydeki ağırlığını arttırıyoruz. Hatırlatmak gerekirse, Ülker bir çok şirketin aksine bu zorlu yılda iş modeli ve operasyonel yapısı nedeniyle nakit akışı gelişiminden ötürü model portföyümüze eklenmişti. Şirket 2016 – 2018 yılları arasındaki 816 milyon TL’lik yeniden yapılanma ve uluslararası alanda yayılma yatırımlarının meyvelerini toplamaya başlamış ve 2019 yılında 515 milyon TL güçlü nakit akışı yaratmıştır. Satış gelirlerinin yaklaşık %40’ını oluşturan yüksek marjlı ihracat satışlarının katkısıyla, 2015 – 2019 yılları arasında 172 milyon TL’lik nakit akışının artarak, 2020 – 2024 yılları arasında ortalama yıllık 897 milyon TL’ye yükselmesini bekliyoruz. Hisse 2020 ve 2021 yılı beklentilerine göre sırasıyla 5.8x ve 4,8x FD/FAVÖK ile işlem görmektedir. 5 yıl içerisindeki görünümünde nakit akışı veriminin %15-20 aralığına ulaşacağını düşünüyoruz.

MODEL PORTFÖY

DETAY MODEL PORTFÖY

Gedik Yatırım Model Portföy hisse ekleme/ağırlık esası: Azami 15, asgari 7 adet hisse senedinden oluşur. Ağırlıklar istisnai durumlar dışında seçilen hisseler arasında eşit olarak dağıtılır.

Kaynak: Gedik Yatırım Model Portföy

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!