Model Portföy / Gedik Yatırım – (29.04.2020)

Turkcell ve Ülker’i ekliyor, Aygaz, F. Otosan, ve Mavi’yi çıkartıyoruz

Turkcell’i ekliyoruz: Turkcell’in mevcut iş modeli nedeniyle Covid-19 salgınından olumsuz etkilenmeyecek az sayıda şirketten biri olduğunu düşünüyoruz. Roaming gelirleri ve ekipman satışlarındaki olası olumsuz etkinin daha yüksek data kullanımıyla telafi edileceğini öngörüyoruz. Virüsün yayılması korkusu ve okulların/işletmelerin kapanması, insanların daha fazla evlerinde kalmasına neden olarak iletişimi artırmasının yanında, önümüzdeki dönemde değişmesi olası tüketim trendlerinin şirket için avantaj olduğunu düşünmekteyiz. Bu nedenle artan data kullanımının katkısıyla Turkcell’in abone başı gelirlerinin 2020’de %12 civarlarında artış kaydederek %14’lük satış gelirleri büyümesine destek olmasını öngörüyoruz. 2020 yılı için %41 FAVÖK marjı ile 11,8 milyar TL güçlü FAVÖK yaratmasını bekliyoruz. Hisse 2020 yılı beklentilerine göre 3.5x FD/FAVÖK ile benzerlerine (benzer şirketler ortalaması 4,9x FD/FAVÖK) göre cazip seviyelerden işlem görmektedir.

Ülker’i ekliyoruz: Ülker’i bir çok şirketin aksine bu zorlu yılda iş modeli ve operasyonel yapısı nedeniyle nakit akışı gelişiminden ötürü model portföyümüze ekliyoruz. Şirket 2016 – 2018 yılları arasındaki 816 milyon TL’lik yeniden yapılanma ve uluslararası alanda yayılma yatırımlarının meyvelerini toplamaya başlamış ve 2019 yılında 515 milyon TL güçlü nakit akışı yaratmıştır. Satış gelirlerinin yaklaşık %40’ını oluşturan yüksek marjlı ihracat satışlarının katkısıyla, 2015 – 2019 yılları arasında 172 milyon TL’lik nakit akışının artarak, 2020 – 2024 yılları arasında ortalama yıllık 897 milyon T’ye yükselmesin bekliyoruz. Hisse 2020 ve 2021 yılı beklentilerine göre sırasıyla 4,9x ve 3,8x FD/FAVÖK ile işlem görmektedir. 5 yıl içerisindeki görünümünde nakit akışı veriminin %15-20 aralığına ulaşacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan sene başından bu yana BIST100 Endeksi’nin %20 üzerinde performans göstermiş olmasından ötürü, önümüzdeki dönemde düşük performans göstermesi durumunda ağırlığını arttırmak stratejisi ile model portföyümüzde uyguladığımız %10 ağırlık uygulamasından farklı olarak %5 ağırlıkla portföyümüze ekliyoruz.

Aygaz Ford Otosan ve Mavi’yi çıkarıyoruz: Ağırlıklı olarak ticari araç segmentinde üretim yapan Ford Otosan’ı güncel fiyatta risk/getiri oranının makul olmadığını düşündüğümüzden portföyümüzden çıkarıyoruz. Benzer durumun Mavi için de geçerli olduğunu düşünüyoruz. Her ne kadar alışveriş merkezlerinin yakın zamanda açılması beklense de, sektörde artan stoklar nedeniyle, mağazalar açılsa da karlılık ve işletme sermayesi adına zorlukların bir süre devam edeceğini düşünüyoruz. Öte yandan, Aygaz adına, kısa vadede LPG fiyatlarındaki düşüşün operasyonel performansı etkileyerek eksi faaliyet karlılığı yaratmasını muhtemel görüyoruz.

Kapsamımız altındaki şirketlerin tavsiye ve hedef fiyatlarını güncelliyoruz. 3. Sayfadaki tablomuzda, geçen hafta yayınlanan makro raporumuzdaki tahminlere göre güncellenmiş kar tahmini ve revize tavsiyelerimize yer verilmiştir. Bu varsayımlarla 2020’de FAVÖK tahminlerimizi %7 ve net kar tahminlerimizi %31 oranında düşürdük. Bu sonuçlarla, 2020 yılı için kapsamımızda olan şirketlerde %4.8 FAVÖK ve %5 net kar büyümesi beklemekteyiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN