‘Militanlaşmış’ körlüğün sessizliği

Bir yıl önce, ağustos ayında Türk Lirası’nın önde gelen para birimleri karşısında hızlı ve yüksek oranda bir değer kaybı yaşamasının asla Türkiye Ekonomisi’nin makro dengeleriyle, Ekonomi Yönetimi’nin uygulamalarıyla alakası olmadığını, Türkiye Ekonomisi’nin ‘doğrudan’ bir ekonomik saldırıyla karşı karşıya kaldığını vurgulamış; gerekçelerini ortaya koymaya çalışmıştık. Ne üzücüdür ki, ‘küreselci’ yapının uzantılarınca organize edilen bu saldırıyı Türkiye’nin pek çok ekonomisti, pek çok uzman rahatlıkla görebilecek durumda iken, tersine, bizler Türkiye Ekonomisi’nde hükümetin yanlış kararları yüzünden yaşandığı iddia edilen sorunları böyle bir ‘küresel saldırı’ iddiasıyla gölgelemeye çalışıyor suçlamasıyla karşı karşıya bırakılmıştık.

Geçtiğimiz pazartesi akşamı Başkan Trump’ın dile getirdiği ve Türkiye cephesinde, geniş bir kesimde büyük bir kızgınlığa yol açan, her türlü diplomatik teamülün dışına taşmış ifadelerin en ‘çarpıcı’ noktalarından birisi, Başkan Trump’ın ‘doğrudan’ geçtiğimiz ağustos ayındaki ekonomik saldırının talimatını bizzat kendisinin verdiğini teyit etmesiydi. Bir, iki gün, geçtiğimiz sene bu saldırıyı dile getirdiğimizde, bizleri ‘kırıcı’ ifadelerle ‘yaftalamış’ insanların ne diyeceklerini merakla bekledim. Beklediğim gibi, tablo ‘militanlaşmış körlüğün sessizliği’ydi. Hiç şüphesiz, ekonomi alanında var olan tablo ve gelişmelere yönelik olarak, az veya çok farklı görüşlerimiz olabilir. Ama, yılların tecrübesiyle ‘bal gibi’ gördükleri bir saldırıyı ‘militanlaşmış bir körlük’ ile görmemek apayrı bir durum.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin