Migros Hisse Yorumu / Vakıf Yatırım – (17.07.2019)

Migros (MGROS)

Piyasa değeri (mn TL) 2.513
Günlük ort. işlem hacmi (mn TL) 12
Uzun vadeli öneri AL
Hedef fiyat (TL) 26,40
Hisse fiyatı (TL) 13,88
52 hafta en düşük – en yüksek fiyat (TL) 11,33 – 20,97
Halka açıklık oranı 36,0%

 Güçlü operasyonel performans göz ardı edilmemeli – Migros, ürün portföyü, tedarik zinciri ve müşteri kanalları başta olmak üzere önemli operasyonel bileşenlerini iyileştirmeye yönelik uzun süredir gerçekleştirdiği yatırımların meyvelerini toplamaya devam ediyor. Organik büyümenin yanı sıra Kipa operasyonu ile inorganik tarafta da büyümesini hızlandıran Migros’un operasyonel tarafta kaydettiği iyileşmenin, yüksek € cinsi finansal borcunun yarattığı kur riskinin gölgesinde kaldığını düşünüyoruz . Ancak, Şirket yönetiminin döviz borcunu azaltmaya yönelik girişimlerini dikkate değer buluyoruz . Şirket hisselerinin global benzerlerine göre iskontolu çarpanlarının cazip giriş fırsatı sunduğuna inanıyoruz.

 Operasyonel kârlılıkta iyileşme devam edecek – Son üç yılda yıllık ortalama %26 oranında güçlü ciro büyümesi kaydeden Migros’un, yılın ikinci yarısında enflasyonda öngördüğümüz düşüşe rağmen mevcut mağazaların güçlü performansının ve mağaza açılışlarının desteğiyle 2019 yılını geçen yıla paralel bir büyümeyle tamamlayacağını tahmin ediyoruz . Sektörde yoğunlaşan fiyat rekabetinin operasyonel kâr marjlarında yarattığı baskıları, etkili gider yönetimi ve Kipa birleşmesi sonrası artan sinerji kazanımının desteğiyle telafi edebileceğini öngörüyoruz.

 € borcu risk yaratmaya devam ediyor, ancak … – Migros’un 1 Ç19 sonu itibariyle sahip olduğu 467 mn € cinsi açık pozisyonu nedeniyle finansal performansının kur hareketlerine karşı hassasiyeti yüksektir. Döviz borcunu önemli bir risk unsuru olarak görmekle birlikte, Şirket yönetiminin söz konusu borcu azaltmaya yönelik hedefi doğrultusunda attığı adımları (TL cinsi borçlanması ve gayrimenkul satış planı) olumlu buluyoruz . Kısa vadeli görünüm açısından ise, son dönemde €/TL’de yaşanan ılımlı seyrin gerek finansal gerekse de hisse performansı açısından destekleyici bir unsur olduğunu düşünüyoruz.

 Benzerlerine göre iskontolu – Şirket hisseleri, 2019 yılına ilişkin tahmini 0 , 4 x FD/Satış ve 6 , 4 x FD/FAVÖK ile global benzer şirketlere göre sırasıyla %12 ve %30 iskontolu işlem görmekte olup, mevcut seviyelerin yatırım için cazip olduğunu düşünüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.