Migros Hisse Yorumu / Tacirler Yatırım – (16.06.2017)

Migros Hisse Yorumu

Tavsiye: TUT
Hedef fiyat TL28
Getiri potansiyeli 5%

Yılbaşından bu yana yaklaşık %50 getiri sağlayan Migros’ta TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz (10 Mayıs’ta AL’dan TUT’a çekmiştik). 1Ç17 sonuçları sonrası model i güncelledik ve hedef fiyatı 28TL’ye (25TL’den) yükselttik. Potansiyel değer yaratımının Kipa mağazalarındaki yapılandırma sonrası operasyonel iyileşmeden kaynaklanacağını ve Kipa’nın portföyünde bulunan varlıkların satışından doğacak nakit akış etkisinin daha uzun vadeli gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Migros, Kipa’daki azınlık hisseleri için çağrı fiyatını 2.25TL olarak belirledi ve 5 Haziran’daki SPK kararı sonrası, 30 gün içinde Kipa’da çağrıya başlayacak. Çağrının
tamamının gerçekleşmesi durumunda Migros’ta nakit çıkışı 73 milyon TL seviyesinde gerçekleşecekken, çağrı maliyetinin kalan kısmını Tesco Overseas karşılayacak. Çağrı nedeniyle oluşacak nakit çıkışını da ekleyerek 2017’de net borç/FAVÖK rasyosunun 3, 8x seviyesine yükseleceğini tahmin ediyoruz.

Borçluluktaki azalış değer yaratmada etkili olacak – Migros yönetimi Kipa’daki 303 bin metreakare alana sahip gayrimenkul portföyünü değerlendirdi. Böylece Migros, Kipa gayrimenkullerinin 1,6 milyar TL toplam hesaplanan değerine karşılık 500 milyon TL’ye kadar varlık satışı düşünebileceğini açıkladı. Piyasa koşullarına göre varlık satışından olabilecek en yüksek kârlılık hedeflenmektedir. Olası varlık satışlarının etkisini şu noktada değerlememize yansıtmıyoruz ancak iki sene zarfında net borç/FAVÖK rasyosunda 2x’ın altına (2017T 3, 8x) inişin mümkün olabileceğini düşünüyoruz.

Faaliyetlerde geçiş dönemi – Migros yönetimi Kipa hipermarket ve süpermarketlerde gıda dışı kategorideki düzenlemelerle metrekareyi daha verimli kullanmayı hedefleyecek. Kipa mağazalarında metrekare bazında cirodaki iyileşme ve faaliyet giderlerindeki optimizasyon Migros’un satış ve marj büyümesinde önemli rol oynayacak. Yönetim öncelikli olarak önemli ölçüde mağaza kapanışı planlamıyor. Ayrıca Migros’un çağrı sonrası Kipa’yla birleşeceğini düşünüyoruz.

Migros mağazalarında ciro büyümesindeki güçlü seyir devam edecek – 2017’de Migros’un cirosunda Kipa dahil %36 büyüme bekliyoruz. Şirketin büyüme beklentisi %30 -35 seviyesindedir. Organik büyümeyi ise %18 seviyesinde öngörüyoruz. Sürdürülebilir pazar payı kazanımı, yüksek enflasyonun katkısı ve müşteri trafiğindeki artışın organik büyümeyi desteklemeye devam edeceğini düşünüyor ancak rekabetçi fiyatlamaya yönelik yapılan yatırımların hızında gerileme bekliyoruz. 1Ç17’te marjda görülen gerilemeye rağmen yönetim Kipa haric % 5-5,5 VAFÖK marjı (provizyonlar dahil) 2017’de beklemeye devam ediyor.

Bizim beklentimiz %5 tir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN