Migros Hisse Yorumu / İş Yatırım – (04.04.2017)

Migros Hisse Yorumu

Hedef Fiyat ₺ 26.00

Getiri Pot. 17%

Yatırım Teması

Migros yeni mağaza açılışları, trafik ve reel sepet büyümesiyle son yıllarda büyümesini hızlandırmayı başardı (son 3 yılda % 16’lık YBBO). Yönetimin hem markalı hem de özel etiketli ürün çeşidini artırarak hem de rekabetçi fiyat politikası ile daha fazla trafik çekme çabası, karşılığını vermeye başladı. Kipa’nın devralınması, Şirket’in büyümesini ve pazardaki konumunu daha da güçlendirecek. Biz Migros’un önümüzdeki 3 yıllık dönemde %12’lik bileşik büyüme oranı ile ortalama %6.2 FAFÖK marjı yaratacağını öngörüyoruz (Kipa hariç).

Değerleme

Değerlememiz henüz Kipa’nın etkisini içermiyor. Kipa hisselerinin cazip fiyat ile satın alındığı (FD/Satış rasyosu 0.2x seviyesinde) ve Kipa’nın yıllık 60mn TL kira geliri yaratan gayrimenkul portföyü düşünüldüğünde Kipa’nın değerlememize ekisinin pozitif olacağını düşünüyoruz. Hisseler 2017/2018T FD/FAVÖK uluslararası benzer şirket çarpanlarına göre %25 iskontolu işlem görmektedir. Hisse hedef değerimize geldiğinde iskontosu halen %15 seviyelerine işaret etmektedir. Ayrıca Anadolu Grubu MGROS’taki alım opsiyonunu kullanmayı planlıyor (Mayıs-Ekim 2017 arası kullanılabilir) ve opsiyonun bugünkü değeri hisse transferinin 29.5TL/hisse fiyattan gerçekleşeceğine işaret ediyor. Bu fiyatın Migros’un bugünkü hisse fiyatının %32 üzerinde olmasının Migros hisseleri için olumlu bir işaret olduğunu düşünüyoruz.

Riskler

Euro cinsinden yüksek borçlanma en önemli risk unsuru olarak öne çıkıyor. Net borç pozisyonu 2016 yıl sonu itibariyle 1.8 milyar TL (brüt borç: 3.0 milyar TL) seviyesinde. Net borç / FAVÖK oranı 2015’teki 2.9x seviyesinden (2014’te 3.2x) 2016’da 2.7x’e düştü. Şirket’in 672 milyon euroluk döviz açık pozisyonu net karın ciddi oynaklık göstermesine neden oluyor.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin