Migros 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (09.11.2016)

Migros üçüncü çeyrekte 4 milyon TL zarar açıklarken, şirketin faaliyet karı beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Fiyat (TL) 17.26

Hedef Fiyat (TL) 23.00

Yükseliş Potansiyeli 33%

Migros’un 2016 yılı üçüncü çeyreğinde açıklanan net zararı 4 milyon TL oldu. Piyasa beklentisi 11 milyon TL zarar açıklanması yönündeydi. Şirketin net karı Euro bazındaki kredilerinden kaynaklanan kur farkı giderleri sonucu baskı altında kalmış olsa da, ciro ve faaliyet kar rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşmiştir.

Migros’un ciro büyümesi bu çeyrekte zorlu ekonomik ortama rağmen %16.5 seviyesindeki hızını sürdürmüştür. 9 aylık dönemde ise büyüme %16.4 seviyesinde gerçekleşmiştir. 3Ç FAVÖK rakamı 207 milyon TL olarak açıklanmış ve 193 milyon TL seviyesindeki beklentilerin yaklaşık %7 üzerinde gerçekleşmiştir. Asgari ücret artışı ve dövizdeki yükselişin bazı maliyetleri yükseltmesine rağmen, faaliyet giderlerinin kontrol altında tutulması Migros’un karlılığını korumasında etkili olmuştur.

Şirket yönetimi yaptığı değerlendirmede, satış büyümesinin yılın son çeyreğinde de ilk 9 aya benzer hızlarda gerçekleşmesinin beklendiğini açıklamıştır. Ayrıca 2016 yılı için yeni mağaza açılış hedefi 200’den 220’ye yükseltilmiştir.

3Ç2016 itibariyle Migros’un 1.65 milyar TL seviyesinde net borcu bulunmaktadır. Şirket son dönemde borçluluk seviyesini düzenli olarak düşürmüş olsa da, yakın zamanda gerçekleşecek olan Kipa’nın satın alınması işlemiyle borçlulukta tekrar artış görülecektir. Bize göre şirketin borcu piyasa için kaygı yaratmasına rağmen, faaliyet karlılığındaki pozitif görünüm bu kaygıların önüne geçecektir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN