Metal Sektörü İhracatın Parlayan Yıldızı

Ülkeler arası ihracat, ithalat ve ticari faaliyetlerin analiz edildiği HSBC Küresel Bağlantılar Raporu’na göre, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin ihracattaki parlayan yıldızı metal sektörü olacak.

Metal ihracatındaki büyüme hızı toplam ihracatı geçerken, büyüme 2030’a kadar yılda yüzde 10’u aşacak.

Öne çıkan ticaret koridorları Avrupa ve Asya

HSBC’nin dünya ekonomisine dair tahmin ve analizleri baz alınarak, ihracat, ithalat ve ikili ticaret faaliyetlerine ilişkin tahminlerin, Oxford Economics desteğiyle hazırlandığı ve araştırmaya katılan ihracatçıların görüşlerinin yer aldığı rapora göre; Türkiye’nin avantajlı coğrafi konumu düşünüldüğünde, hem Asya hem de Avrupa’daki ülkeler Türkiye’deki şirketler için önemli ticaret ortakları olarak öne çıkıyor. Türk şirketleri aynı zamanda bu bölgelerdeki büyüme fırsatları konusunda da iyimserken, katılımcıların %45’i, Avrupa’yı yakın vadede en iyi ticaret fırsatlarını sunan bölge olarak nitelendiriyor. Avrupa, Asya ve Ortadoğu bölgesinde merkezi bir konuma sahip olan Türkiye’den araştırmaya katılanların halen en çok ticaret yaptığı ülkeler ise Almanya ve Çin. Araştırmaya katılan ihracatçıların %82’si anlaşmalarını ABD doları cinsinden yapıyor. Her üç katılımcıdan biri, önümüzdeki altı ayda ticaret için en ümit veren bölge olarak Asya’yı işaret ederken, %40’ından fazlasının görüşü ise Avrupa olarak dikkat çekiyor.

En Çok İhracat Yapılan 5 Ülke

HSBC Küresel Bağlantılar Raporu kapsamında değerlendirmeye alınan ülkeler arasında, 2013 yılında Türkiye’den en çok ihracat yapılan ülkeler arasında sırasıyla Almanya, İngiltere, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alırken; bu sıralamanın 2030 yılına kadar Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Çin, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri olarak değişeceği öngörülüyor.

HSBC Ticaret Güven Endeksi’nde artış

HSBC’nin, Türkiye’nin de dahil olduğu 23 ülke genelinde gerçekleştirdiği ve rapora kısa dönemdeki müşteri görüşlerinin de yansımasını sağlayan; Ticaret Güven Endeksi, (TCI) kısmen ticaretteki görünümün iyileşmesi ve daha istikrarlı finansal pazarların desteği ile 2014’ün ilk yarısında kazandığı ivme sayesinde 118’den 128’e yükseldi. Böylece nötr seviye olan 100’ün oldukça üzerine çıktığını ortaya koydu. Sektörel düzeyde ise firmaların %75’inin ticarette artış beklediği inşaat şirketleri, gelecek altı aydaki görünüm konusunda en iyimser grup oldu.

Raporu değerlendiren HSBC Türkiye Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Virma Sökmen “HSBC Küresel Bağlantılar Raporu ana hatlarıyla, Türkiye’nin coğrafi konumu ve özellikle Ortadoğu, Avrupa ve Asya’daki güçlü ticari bağlantıları sayesinde, önemli bir ihracat potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Raporda, imalatta birçok kilit sektöre hayati girdiler sağlayan metal sektörü, önümüzdeki yıllarda ihracatta sunacağı potansiyelle dikkat çekiyor. Dünyanın en çok ticareti yapılan emtialarından birini temsil eden metal ihracatındaki artış oranının, Türkiye’nin toplam ihracatındaki artışı geçmesi, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların, Türk metal sektörünün son dönemdeki güçlü büyümesinden pay alabilmek için, başta çelik olmak üzere yatırımlarını artırdığını gösteriyor. Metal sektöründe güçlü mesleki temele sahip yüksek eğitimli bir işgücünden yararlanan Türkiye’nin, 2030 yılına kadar Çin’e yapılacak metal ihracatını 8, Suudi Arabistan’a yapılacak metal ihracatını ise 6 kat artırması bekleniyor. Biz de HSBC Türkiye olarak, global ağımız, bilgi birikimimiz ve uluslararası ticaret alanındaki tecrübemizle, söz konusu heyecan verici büyüme fırsatları konusunda Türk şirketlerini desteklemeye devam ediyoruz.” dedi.

HSBC Küresel Bağlantılar Global ve Ülke raporlarına ulaşmak için tıklayın.

Web sitesi: www.globalconnections.hsbc.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir