Merkez Bankası Enflasyon Raporu / Oyak Yatırım – (26.04.2012)

TCMB 2012 Enflasyon tahmini %6.5’te sabit.

TCMB, yıl sonu için orta noktası %6.5, 2013 ortası için %5 olan enflasyon tahminlerini yılın ikinci raporunda da korurken enflasyondaki düşüş konusunda “çok kuvvetli bir taahhüt” verdiklerini, hedefe ulaşılmasını engelleyecek döviz kuru ya da petrol fiyatları kaynaklı bir durumla karşılaşması halinde ise ek parasal sıkılaştırmanın tekrarlanacağını vurguladı.

TCMB gıda fiyatlarında yıllık artışı tahmin ufku boyunda yüzde 7.5 olarak korurken, petrol fiyatlarına ilişkin öngörüsünü yukarı yönlü güncelleyerek bu yıl için 120 dolara, 2013 için 115 dolara çekti. Bir önceki tahminde petrol fiyatları öngörüsü bu yıl için 110 dolar, önümüzdeki yıl için ise 105 dolardı.

Banka, tahminleri oluştururken önümüzdeki dönemde ek parasal sıkılaştırmanın daha sık yapılacağını ve buna bağlı olarak kredilerin yıllık büyüme oranının %14 civarında seyredeceğini varsaymaktadır. TCMB, enflasyon hedefine ulaşmada herhangi bir tehdit görüldüğünde ek parasal sıkılaştırmanın uygulamaktan çekinmeyeceklerini de vurguladı.

TCMB küresel görünüme ilişkin riskler konusunda gerçekçi bir duruş sergilerken, enflasyonun görünümüne ilişkin iyimser görüşünü korumuştur. Özellikle petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir revizyona giderken, ithalat fiyat endeksinde bir düşüş öngörülmesi, petrol ithalatının toplam ithalat içindeki payı düşünüldüğünde, iyimser görünmektedir. 2012 yılı için petrol fiyat beklentimizdeki revizyon ve enerji fiyatlarında yılın son çeyreğinde yapılmasını öngördüğümüz zamlar paralelinde yıl sonu enflasyon beklentimizi %8’den %9’a revize ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.