Merkez Bankaları’yla nereye kadar?

İkinci vatanım Fiji Adaları’nda çok kullanılan bir atasözü vardır: “Kokteyl kasesi mutfağa gidince, ne halt edeceğiz? (What the frig are we gonna do when someone takes away the punchbowl?) Maalesef doğrudan tercümesi pek anlamlı değil, çünkü bizim toplumumuz lümpen içki alemlerinde bir çok alkollu içeceği dev bir kaseye karıştırıp, misafirlerin de kepçeyle plastik bardaklara döktüğü bir kültüre sahip değil. Ama Fiji’de çok yaygın olan bu parti adeti, parti esnasında çakır-keyif birbirine kur ve jest yapanların ayılınca başına gelecekleri anlatır.

Halihazırda, kokteyl kasesini dolduran Merkez Bankaları. Geçen hafta piyasalar 2 gün tökezledi, Fed hemen devreye girip “Şşşt, gençler, unutmayın ha, ben kurumsal tahvilleri satın alıyorum artık” diyerek kaseye 2 litre daha Yukon Jack (60 derece alkol, gerisi de…ilk bardağı içince gerisi nedir diye sormuyorsunuz, merak etmeyin). Bank of England da eski sömürgesi, ne oldum budalası Amerikalılar’dan geri kalır mı? Majestelerinin yüksek himayesinde 100 milyar Sterlin halis yıllanmış skoç viski boca etti kaseye. Tabii, aşırı milliyetçi bir vatansever olan ve sık sık Jan Dark kılığına girerek bu tür partilerde boy gösteren Kiristin Logar da bu meydan okumalara sessiz kalamazdı. Dün Avrupa Merkez Bankası bankalara EKSİ YÜZDE BİR faizden 3 yıl vadeli 1.3 trilyon, EVET TRILYON, Euro kredi dağıttı. Hani bizde de bir laf vardır: “Add from its sauce, too (Suyundan da koy).

Tabii borsalar ralli yapar, ülkesi coronadan Zombiland’a dönen, Rus, Brazilya, Hindistan para birimleri ve tahvillerine alım gelir. Bir fon yöneticisi, adını hatırlamıyorum, daha doğrusu unutmaya çalışıyorum “30 yıllık kariyerimde Gelişmekte Olan Piyasalar’da böyle fırsat görmedim, koşun, alın” diye hömkürüyor Financial Times’da.

Ehh, papaz ayuverda yapar da, cemaat yogadan geri kalır mı? Aralarında Sevgili TCMB’nin de bulunduğu 14 Gelişmekte Olan Ülke Merkez Bankası da “Ya öyle mi, bizim neyimiz eksik?” diye darphaneyi hafta sonu da nöbette tuttular. Yahu, benim 6 yılı üniversite hoacalığı olmak üzere 36 yıllık kariyerim var, piyasaların böylesine ahlaksızlık ve açgözlülüğe teşvik edildiği bir ortam görmedim. Adeta kiliseye günah çıkartmaya gitmişsiniz, eşinizi aldattığınız için. Rahip “Yavrum, bir kerecikten bir şeycikler olmaz. Sen bir kaç düzine daha zina işle de, sonra gel” diyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN