Mavi Jeans Hisse Yorumu / İş Yatırım – (21.09.2017)

Mavi Jeans Hisse Yorumu

Getiri Pot. 15%

Yatırım Teması

Mavi Giyim’i şirketin Jean pazarındaki güçlü konumu, yeni mağaza açılışları ile büyüyen parkede operasyonları, mevcut mağazaların devam eden güçlü büyümesi, aratan ürün çeşitliği ile büyüyen sepet hacmi ve uluslararası operasyonların satışlar içerinde arta payı nedenleri ile beğeniyoruz. Daha kısa vadeli bir katalist olarak şirketin, iyileşen tüketici güveni, güçlü devem mağaza açılışları ve 2Ç16’nın göreceli düşük baz etkisi nedeni ile güçlü 2Ç17 sonuçları açıklamasını bekliyoruz.

Değerleme

Mavi’nin önümüzdeki yıllarda Türkiye’de her yıl ortalama 25 yeni mağaza açarak ve yılda 5 mağazanın metrekaresini genişleterek, brüt satış alanını önümüzdeki beş yılda yıllık ortalama %12 oranında büyüteceğini tahmin ediyoruz. Mevcut mağazalarında ise ortalama birebir büyüme oranının önümüzdeki beş yılda yıllık ortalama %15,6 olmasını öngörüyoruz. FAVÖK marjının ise, brüt kardaki iyileşme, ölçek ekonomisi ve daha verimli mağaza yönetimi ile mevcut %13’lük seviyeden %15,8’e kadar yükselmesini tahmin ediyoruz.

Riskler

Ekonominin zayıfladığı ve güven endeksinin gerilediği dönemlerde şirketin faaliyetlerinin olumsuz etkilenmesi önemli bir risk faktörü. Ek olarak, Türkiye perakende sektörünün cazip büyüme potansiyeli olmasından ötürü, son yıllarda yerli ve yabancı markaların hızlıca giriş yaptığı bir sektör haline geldi. Mavi, marka değeri ve kaliteli ürünleri ile jean pazarında lider konumda olmasına rağmen, rekabetin daha da artması önümüzdeki yıllarda satış büyümeleri veya karlılığı olumsuz etkileyebilir.

HANGİ HİSSELERİ ALMALI? TIKLAYIN, ÜCRETSİZ ÖĞRENİN!..

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin