MAVI Giyim: Ayı – Boğa Ekseni

MAVI: Ayı – Boğa ekseni

MAVI için şubat ortasında panikli satışlar öncesi görüş vermiştik: sert düşüş öncesi seviyesi üstüne çıkarak endeks üstü getiride ve enflasyona karşı getiride takip listelerinde kalıyor. Temettü beklentileri belirleyici olsa da panik ortamı, belirsizlik gerçek niyetlerden ve prensiplerden vazgeçmeye sebep oluyor. Bunu kırmak amacıyla dayanak noktasını doğrulanmış modeller olarak görmeye devam ediyoruz. Piyasada model bazlı rekabetler olması daha hızlı ve sağlıklı gelişmeyi sağlayacaktır. Haberlere veya olaylara bağlı modeller olsa bile rekabet ortamında hepsi çalışmalıdır. Finansal varlık sınıfları için çalıştırdığımız modeli, ekonomik aktivitelerin daha etkin değer üretmesi için de test edebiliriz. Neticede varlık sınıflarının değer kazanmasını sağlayan arka plandaki aktiviteler olmaktadır. Görünen ve görünmeyen değerler olarak ayrıştırabiliriz. MAVI vakasından bakarsak: dış ticaret için de önemli bilgilerin ilk belirtilerini almayı modeller üzerinden öğrenebiliriz.

5 yılın hikâyesi: düşük getirilerin dayanılmaz cazibesi nereye götürüyor?

Kara kuğu modellerinin de temelinde aynı bakışı görmekteyiz: üzerine inşa edilecek modelin testlerini vakalar üzerinden tasarlamak mümkündür. MAVI vakası üzerinden düşük getirilerin dönemine bakarsak: bu kümenin giderek daha fazla geçmiş etiketli olduğunu görmekteyiz. Bir başka deyişle günümüze göre daha yumuşak dalgalanma şiddeti düşük olmaktadır.

Dalgalanma şiddeti düşük dönemler ne zaman cazip olur? Bu soru çok değerlidir: biriken verinin zamansal dağılımının değerini gösterir. Zayıf piyasalarda prim gücünün kaybolmaması için geçmişin “göreceli olarak”, “reel” olarak, “endekse göre” daha zayıf olması gereklidir. Sonbahar 2021’de görülen kırılma noktası ve ralli hareketi bundan dolayıdır: Yataya yakın hareketleri kümülatif (birikimli, seri birikim) yapının oluşumu olarak görürsek; bu yapının hareketlenebilmesi için gerekli tempo oluşumunun beklemek gereklidir.

Birikimli hareketin ilk dönemleri ve tempo göstergesi olabilecek algoritmaların çarpan etkisi de geleceğin oluşması anlamına gelmektedir. Böylece eğitim çalışmalarımız hakkında ipucu da vermiş olduk.

5 yılın hikâyesinin geleceğe tortusu: daha az dalgalanmayla gelen boğa eğilimi yıllara yayılıyor

—-> haftalık bazda 24 ve 48 dönemlik ortalamaları belirleyici hikâye yazmaya devam ediyor. İki ortalama arası makasın kapanmaya başlaması ve geçmişe göre belirgin “dikkat çekici” olması yeni yükseliş tetikleyicisi olarak sahne alabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!