Makro Tahmin Güncelleme / Haziran 2017

2017 yılına ait baz senaryomuzu güncelledik

• Uluslararası cephede, Amerikan Merkez Bankası (Fed) ile diğer merkez bankalarının para politikalarındaki ayrışma azalarak devam ediyor. Ekonomideki yavaşlamaya ve zayıf enflasyon verilerine paralel Fed’in yıl sonuna kadar ilave faiz artışı yapmamasını ve bilançosunu daraltmaya 2018’de başlamasını bekliyoruz. Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasında normalleşme sinyallerine rağmen genişleyici para politikasına yılın kalanında da devam edeceğini öngörüyoruz.

• Son Fed faizi artışı sonrası sınırlı tepkiyi dikkate alarak ve yılın kalanında faiz artışı olmayacağı varsayımıyla parite tahminini 1,10’a yükselttik (önceki:1,05). Öte yandan, Merkez Bankası’nın yılın son çeyreğinde sıkı parasal duruşunda kısmi bir gevşemeye gitmesi ve yüksek enflasyon kur üzerinde baskının sürmesine neden olacak. Tüm bu gelişmeleri dikkate alarak yıl sonu Dolar/TL tahminimizi 3,90’dan 3,76’ya revize ettik.

• İlk çeyrek büyümesindeki yukarı yönlü sürpriz ve ihracattaki güçlü seyir nedeniyle bu yıla ait büyüme beklentimizi %3,8’den %4,5’e yükselttik. Baz senaryomuzda küresel belirsizlikler ve jeopolitik risklerdeki artış nedeniyle yatırımın katkısı sınırlı kalacak.

• AB ekonomisindeki canlanmanın öngörümüzün üzerinde olması büyüme tahminimizi yukarı çekmemizde etkili oldu. Buna karşın iç talepteki canlanma ithalatı yukarı çekerek dış ticaretin büyümeye katkısını kısmen sınırlıyor.

• Gıda fiyatlarındaki düzeltmenin beklentimize göre sınırlı olması, iktisadi faaliyetteki canlanma enflasyonun yüksek kalmasına neden olacak. Yıl sonu tahminimizi %9,4’te koruyoruz. Ortalama enflasyon beklentimizi ise %10,9 seviyesinde tutuyoruz.

• Daha kötümser bir senaryoyu tetikleyebilecek unsurlar: Fed’in daha sıkı bir para politikası uygulaması, jeopolitik risklerin artması, yurtiçinde başkanlık sistemine daha erken geçmek amacıyla 2019 seçimlerinin öne çekilmesi.

• Daha iyimser bir senaryoyu tetikleyebilecek unsurlar: Gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye girişlerinin artması, TCMB’nin sıkı duruşunu koruması, yapısal reform yol haritasında yeniden eyleme geçilmesi.

Raporu tamamı için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin