Makro Görünüm – 2019 Ocak / Şeker Yatırım

Makro Görünüm – Ocak

Enflasyon Görünümü
Kasım ayı TÜFE enflasyonu, -%0,7’lik ortalama piyasa beklentisi ve bizim -%0,6’lık tahminimizden daha düşük bir seviyede, -%1,44 olarak gerçekleşti. Yıllık TÜFE enflasyonunda da %25,2’ten %21,6’ya doğru hızlı bir geri çekilme yaşandı. Yİ-ÜFE enflasyonunda da, TL’nin son dönemdeki değer kazancının yardımıyla aylık %2,53’lük düşüşe bağlı olarak, yıllık bazda %45,0’ten %38,5’e geri çekilme oldu.

Aylık gıda enflasyonu ve enerji enflasyonunun (her ikisi de -%0,7 seviyesinde geldi) beklentilerimizle uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber, vergi indirimleri, enflasyonla topyekün mücadele kapsamındaki gönüllü fiyat kesintileri ve kısmen de TL’deki değerlenmeye bağlı olarak, beklentilerin de ötesinde fiyat düşüşleri olduğu görülüyor. Örneğin otomobil fiyatlarındaki %12-14’lük fiyat düşüşlerinin manşet TÜFE enflasyonunu tek başına %0,9 puan düşürdüğünü söyleyebiliriz. Biz burada %10’luk fiyat düşüşü öngörmüştük. Ek olarak, bilgisayar fiyatlarındaki %10, televizyon fiyatlarındaki %15 oranındaki ve beyaz eşyadaki %4-7 arasındaki fiyat düşüşlerinin de yardımıyla dayanıklı mal grubu enflasyonu -%9,6 oldu ve negatif enflasyon gerçekleşmesinde başrolü oynadı.

Hizmet enflasyonu da geçtiğimiz aylardaki yüksek oranlı artışların ardından (Ağustos: %1,9, Eylül: %3,0, Ekim: %1,1) Kasım’da yatay seyretti. Burada özellikle uçak bileti fiyatlarındaki %14 ve yurtiçi tur fiyatlarındaki %22-23’lük fiyat düşüşlerini öne çıkarabiliriz. Bu düşüşlerde enflasyonla topyekün mücadele kapsamında yapılan gönüllü fiyat indirimleri etkili olmuş görünüyor. Bununla beraber, hizmet enflasyonundaki yıllık bazda %14,8’den %14,7’ye düşüşün, dayanıklı mal grubuna göre çok daha zayıf olduğunu söyleyebiliriz.