Makro Görünüm – 2019 Nisan / Şeker Yatırım

Enflasyon Görünümü

Şubat ayı TÜFE enflasyonu, %0,51’lik medyan piyasa beklentisinin altında, bizim -%0,1’lik beklentimizin ise üzerinde %0,16 seviyesinde geldi. Yıllık TÜFE enflasyonu da %20,4’ten %19,7’ye geriledi. Yİ-ÜFE enflasyonu aylık %0,09 artarken, yıllık bazda düşüşünü sürdürerek %32,9’dan %29,6’ya geriledi (Eylül 2018’de zirve seviyesi %46,2).

Şubat enflasyonunu etkileyen temel faktörler; çekirdek enflasyondaki ılımlı görünüm öne çıkıyor

 “Gıda enflasyonu”’ndaki aylık %0,9’luk artış, sebzede süpermarket fiyatlarını da etkileyen indirimli tanzim satışlarının TÜİK’in enflasyon sepetini çok da etkilemediğini gösteriyor. Bu da tahminimizdeki sapmayı büyük ölçüde açıklıyor. Detaylara baktığımızda, sebze fiyatlarının geçen ayki %29,7’lik artışın ardından bu ay da %0,9 yükseldiğini görüyoruz. Sebzede Eylül’den bu yana yaşanan toplam fiyat artışı %69’a ulaşmış durumda.

 Gıda dışında ise, özellikle çekirdek mallar ve kısmen de hizmet enflasyonu tarafında ılımlı bir görünüm olduğunu söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak, çekirdek TÜFE (C grubu) enflasyonunun %19,0’dan %18,1’e gerilediğini izliyoruz.

 Dayanıklı mal grubu enflasyonundaki düşüş (-%0,1) bu ay da devam etti. Böylece, dayanıklı mal grubu yıllık enflasyonu Eylül’deki %46,4 seviyesinden %17,5’e kadar geriledi. Ancak vergi indirimlerinin geri alınmasıyla, bu kalemde bir miktar artış görebiliriz.

 Diğer temel mal grubu (hızlı tüketim ürünleri) fiyatlarındaki artış da %0,2 ile ılımlı seyretti. Aslında ay içinde yapılan yüklü ilaç zamları (Şubat’ta %8,5’lik artış görülüyor, Mart’ta da benzer bir artış görebiliriz) olmasaydı, bu kalemde negatif bir gerçekleşme görülecekti. Kişisel bakım ürünlerinden, deterjanlara, vs. birçok üründe fiyat düşüşleri olduğunu görüyoruz. Ancak bu düşüşlere karşın, bu kalemdeki yıllık artış %34,4 ile halen çok yüksek bir seviyede (geçen ay %36,3 idi).

 Hizmet enflasyonu aylık bazda %0,6 seviyesinde gerçekleşerek yıllık bazda %15,4’ten %15,1’e geriledi. Buna karşın, hizmet enflasyonu zirve seviyelerine yakın seyretmeye devam ediyor.

 Giyim enflasyonu da aylık -%4,9 ile geçen senenin aynı ayındaki -%4,2’den daha olumlu gerçekleşti ve yıllık enflasyondaki düşüşe yardımcı oldu.

 Son olarak, enerji enflasyonu da benzin ve motorin zamlarıyla beklendiği gibi aylık %0,75 arttı.