Makro Görünüm – 2018 Ocak / Şeker Yatırım

Kasım Enflasyon…

Kasım TÜFE enflasyonu, %1,17’lik piyasa beklentisinin üzerinde %1,49 seviyesinde gerçekleşti. Bizim beklentimiz de %1,40 idi. Bu veri sonrasında yıllık enflasyon %11,9’dan %13,0’a doğru yükselmiştir. Yİ-ÜFE enflasyonu aylık %2,02 artarken, yıllık seviyede %17,3’de sabit kalmıştır.

 Gıda enflasyonu Ekim ayında olduğu gibi yüksek seyretti; %2,1’lik gıda enflasyonu, TÜFE enflasyonun beklentilerin üzerine çıkmasının da temel nedeni gibi duruyor. Yıllık gıda enflasyonu da %12,7’den %15,8’e yükseldi. Sene sonunda gıda enflasyonunun %5,6 olduğunu hatırlatalım.

 Çekirdek enflasyon (C grubu) %11,8’den %12,1’e doğru yükselişini sürdürdü. Bu artış, (TL’nin değer kaybına bağlı olarak) %14,3’ten %15,0’e yükselen temel mal grubu enflasyonundan kaynaklanıyor. Öte yandan, hizmet enflasyonunun hafif bir düzeltme ile %9,6’dan %9,4’e gerilediği görülüyor. Ancak bu seviyenin halen çok yüksek olduğunu ve fiyatlama davranışlarındaki katılığı yansıttığını not etmek gerek.

 Artan petrol fiyatları ve TL’deki değer kaybına bağlı olarak aratan enerji fiyatları da Kasım ayı enflasyonunu yükselten diğer bir faktör oldu. Enerji enflasyonu Kasım’da %2,5’e ulaşırken, aylık enflasyona kabaca %0,35’lik katkıda bulundu.

Biz de, tüm piyasa gibi, TÜFE enflasyonunda önümüzdeki aylarda bir gerileme bekliyoruz. Ancak 2017 sonu TÜFE enflasyonu beklentimiz, TCMB’nin %9,8’lik tahmininin (Kasım başında %8,7’den revize edildi), üzerinde %11,5 seviyesinde. Öte yandan, TÜFE enflasyonunun son aylarda beklentileri aşması ve TL’de görülen yüksek oranlı değer kaybı nedeniyle, ilk çeyrekte enflasyonda beklenen düşüş süreci de, ilk beklentilere göre daha yavaş gerçekleşecek gibi duruyor. Daha önce ilk çeyrekte %8,0-8,5’lere kadar düşebileceği düşünülen TÜFE enflasyonunun %10 civarında çift haneli (ya da çift haneye yakın) seviyelerde kalmasını bekliyoruz.