Makro Görünüm – 2017 Şubat / Şeker Yatırım

Makro Görünüm – Şubat

Aralık Enflasyon…

Aralık’ta enflasyon 0.9% olan beklentinin oldukça üzerinde %1.6 gerçekleşirken, yıllık enflasyon %7.0’dan %8.5’a yükseldi.

Yıllık çekirdek enflasyon Kasım’daki %7.0’den %7.5’e yükseldi. Her ne kadar çekirdek enflasyon (I endeks) aylık %0.35 gibi düşük gözükse de kur etkisinin yarım puan civarında enflasyona yansıdığını, çekirdek ürünlerde ise 1 puanlık bir etki görüyoruz. Bu oran güçlü bir talep ekonomisinde bekleyeceğimiz etkinin yarısına tekabül ediyor. Ancak, zayıf büyüme görünümüne rağmen, Önümüzdeki aylarda enflasyon üzerinde kur geciskenliği etkisi artacaktır.

Gıda enflasyonu Kasım’da yıllık %3.9’dan %5.7’e yükselirken, Eylül-Aralık arasındaki kümülatif gıda enflasyonu uzun yıllar ortalaması olan 5.5 puanın altında 4.0 puan gerçekleşti.

2017’de de benzer koşulların devamını beklediğimizden ve hükümetin gıda fiyatları üzerindeki kontrolün artacağını varsayarsak, 2017’de de gıda fiyatları düşük seyretmesini bekliyoruz. Tabi ki tarımsal üretiminin güçlü kalacağı varsayımı ile. 2017’de ise negatif çıktı açığı, nispeten sıkı finansal koşullar ve güven kanalındaki zayıflık nedeniyle, enflasyon üzerindeki kur geçirgenliğine rağmen 2017’yi %%9.0 ile bitirme ihtimali söz konusu. Ancak, kurlar üzerindeki baskı artar ve gıda fiyatları bu yıla benzer şekilde düşük seyretmez ise yukarı yönlü riskler artar. Benzer şekilde hükûmetten gelebilecek vergi ve diğer zamlar ve petrol fiyatları da yukarı yönlü risk oluşturacak.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Şubat Raporu için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin