Makro Görünüm – 2017 Ocak / Şeker Yatırım

Kasım Enflasyon…

Kasım’da enflasyon 0.90% olan beklentinin altında %0.52 gerçekleşirken, yıllık enflasyon %7.16’dan %7.00’e geriledi.

Yıllık çekirdek enflasyon Kasım’daki %7.04’den %6.99’a geriledi. Çekirdek enflasyonda Ağustos’tan beri gerçekleşen gerileme 150 baz puana yaklaştı.

Ekim’den bu yana sepet kurda yaşanan %15 artışa rağmen, çekirdek ürünlerde kur geçirgenliği etkisini çok sınırlı görüyoruz. Benzer şekilde hizmetler enflasyonu üzerindeki baskı da sınırlı oldu. Bir miktar mevsimsel etki yardımcı olsa da). Zayıf talep koşulları ve negatif çıktı açığının burada etkili olduğunu düşünüyoruz.

Ancak, gene de enflasyon üzerinde kur geçirgenliğin özellikle 2017 ile beraber kendini göstermeye başlamasını bekliyoruz. İlk aşama da zayıf talep koşullarının bu etkiyi bir miktar sınırlamasını bekleriz.

Gıda enflasyonu Kasım’da yıllık %5.0’den %3.9’a gerilerken bu kadar düşük gerçekleşen gıda enflasyonun ana sebebinin bu yıl çok zayıf geçen turizm sezonu olduğunu düşünüyoruz. 2017’de de benzer koşulların devamını beklediğimizden ve hükümetin gıda fiyatları üzerindeki kontrolün artacağını varsayarsak, 2017’de de gıda fiyatları düşük seyretmesini bekliyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Ocak Raporu için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin