Makro Görünüm – 2017 Mayıs / Şeker Yatırım

Mart Enflasyon…

Mart’ta enflasyon %0.60 olan piyasa beklentisinin üzerinde ve %0.75 olan beklentimizin üzerinde %1.0 gerçekleşirken, yıllık enflasyon %10.1’den %11.3’e yükseldi. Yıllık çekirdek enflasyon Şubat’taki %8.56’ten %9.46’a yükseldi.

Çekirdek enflasyon aylık %1.25 ile ve beklentimiz olan %1.15’nin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Yıllık çekirdek enflasyon Şubat ayındaki %8.6’dan Mart ayında %9.5 seviyesine yükseldi. Çekirdek enflasyonun yükselmesinin arkasında kur geçişkenliği kaynaklı temel mal ve ulaştırma/diğer hizmetler rol oynuyor. Ulaştırma/iletişim hizmetleri dışındaki hizmet enflasyonunun zayıfladığını görüyoruz. Talep koşullarına çok da güçlü olmadığına işaret ediyor.

Üretici fiyatları enflasyonu aylık %1.1 ile %1.3’lik Şubat enflasyonunun bir miktar altında arttı (kur ve dolar bazındaki emtia fiyatlarındaki artış kaynaklı). 6 aylık birikimli üretici enflasyonu 12.1 puan seviyesine yükseliyor (uzun yıllar ortalaması 3.5 puan). 2008’den bu yana en güçlü maliyet enflasyonuna işaret ediyor.

Çekirdek mal ve hizmetlerdeki seyir bizlere aracıların nispeten fiyat artışlarını absorbe ettikleri görülüyor, bunu fırsat gören tüketicilerin de bu durumdan faydalandıklarını, ancak zayıfladığını düşündüğümüz iç talep ve kar marjını korumaya girmesini beklediğimiz aracıların, fiyat artışlarına gitmesiyle beraber çekirdek enflasyonda halen artış potansiyeli öngörüyoruz. Özellikle gıda ve maliyet enflasyonu etkilerinin çekirdek mal ve hizmetler fiyatlarını baskılamasını önümüzdeki aylarda görmeyi bekliyoruz. 2017 3. Çeyreğinden itibaren da çift hanelerde seyredeceği görülüyor. Gıda fiyatları aylık %2.0 yükseldi. Gıda enflasyonu artış trendini koruyor. Olumsuz baz etkisiyle, gıda enflasyonu yıllık %12.5 (Şubat %8.7) oldu.

Baz etkilerinin de katkısıyla, 4Ç17’de gıda enflasyonunda %15’i görebiliriz. Öte yandan gıda fiyatlarında artış, geçen seneki düşük bazı ve turizmdeki hareketlenme potansiyeli de hesaba kattığımızda, enflasyonda yukarı yönlü risklerin arttığına işaret ediyor. Son iki aydır işaret ettiğimiz üzere, gıda fiyatlarındaki artış treninin devam etmesi üzerine, 2017 sonu enflasyon beklentimizi 1 puanlık artış ile %9.0’dan %10.0’a revize ediyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Mayıs Raporu için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin