Makro Görünüm – 2017 Mart / Şeker Yatırım

Ocak Enflasyon…

Ocak’ta enflasyon 1.75% olan beklentinin oldukça üzerinde %2.46 gerçekleşirken, yıllık enflasyon %8.5’ten %9.2’e yükseldi.

Yıllık çekirdek enflasyon Aralık’taki %7.5’ten %7.74’e yükseldi. Her ne kadar çekirdek enflasyon (I endeks) aylık %0.57 gibi düşük gözükse de kur etkisinin 1 puan civarında enflasyona yansıdığını görüyoruz. Bu oran güçlü bir talep ekonomisinde bekleyeceğimiz etkinin yarısına tekabül ediyor. Ancak, zayıf büyüme görünümüne rağmen, Önümüzdeki aylarda kur geciskenliği etkisi enflasyon üzerinde artacaktır. Ocak’ta her ne kadar çekirdek enflasyonda temel mallardaki fiyat artışı sınırlı gözükse de üretici fiyatlarında kur geçişkenliğinin güçlü olduğuna işaret ediyor. Bunun tüketici fiyatlarına yansımaması ise zayıf iç taleple izah edebilir. Otomobil gibi temel bir malın satışlarının Ocak ayında yıllık %10 civarında artması ise bu duruma tezat.

Aracıların şimdilik fiyat artışlarını absorbe ettikleri görülüyor, bunu fırsat gören tüketicilerin de bu durumdan faydalandıklarını, ancak zayıfladığını düşündüğümüz iç talep ve kar marjını korumaya girmesini beklediğimiz aracıların fiyat artışlarına gitmesiyle beraber çekirdek enflasyonda halen ciddi bir artış potansiyeli öngörüyoruz. 2017 yılı 3.çeyrek itibariyle çekirdek enflasyonun çift haneye erişeceği öngörüyoruz. Dolayısıyla, her ne kadar piyasa düşük çekirdek artışını iyimser karşılasa da veriyi çok daha ihtiyatlı karşılıyoruz. Gıda fiyatları aylık %6.8 artış gösteriyor. Bu tarihsel olarak en yüksek artışa tekabül ediyor.

Aralık cari açık beklentilerin üzerinde …

Aralık: 4.3 milyar dolar cari açık

Piyasa tahmini: 4.5 milyar dolar açık

2015: 32.2 milyar dolar

2016: 32.4 milyar dolar

12 aylık cari açık rakamı 33.4 milyar dolar civarında (GSYH %4.0) kaldı. Cari açık, Kasım’da 33.6 milyar dolardı.

Hizmet dengesindeki seyahat gelirleri kaynaklı altın ve enerji dışı cari açıkta bozulmanın durduğunu ve 12 milyar dolardan 10.5 milyar dolara gerilediğini görüyoruz. 2016 yılının toplamında hizmet dengesi yıllık %20 azalarak 15.4 milyar dolar olurken. Turizm gerlirlerindeki %35’lik gerileme (18.7 milyar dolar) burada ana etken. altın ve enerji dışı cari dengeden hizmetler dengesi&endüstriel hammamedeler çıkardığımızda 2014’den beri 20 milyar dolarlık bir açık ortaya çıkıyor.

Net ara malı ithalatı (30 millyar dolar) ve sermaye malı ithalatı (20 milyar dolar) bu açığa katkıda bulunurken, net tüketim malı ihracatı (30 milyar dolar) bu açığı azaltıcı etki de bulunuyor.

Dış Finansman

Aralık’ta portföy yatırımlarında, 1.9 milyar dolar tutarında net çıkış yaşamıştır. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri piyasalarında sırasıyla 0.1 milyar dolar alış ve 0.4 milyar dolar net satış yaptığı görülmektedir. Öte yandan, yurtiçi yerleşikler ise yurtdışında 1.9 milyar dolarlık portföy yatırımı yaparken, yurtdışında 2.6 milyar dolarlık mevduat artışına gitmişlerdir. Aralık’ta TCMB rezervleri 7.0 milyar USD azalmıştır. Aralık’ta net hata ve noksan kaleminde 2.0 milyar dolar giriş yaşanmıştır.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Mart Raporu için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin