Makro Görünüm – 2017 Kasım / Şeker Yatırım

Makro Görünüm – Kasım

Eylül Enflasyon…

Eylül’de enflasyon bir önceki aya göre %0.65 ile beklentilerin hafif altında (beklenti %0.75) gerçekleşirken, yıllık enflasyon %10.68’den %11.20’ye yükseldi. Açıklanan bu veri sonrasında yıllık TÜFE oranı yükselişini sürdürerek çift haneli seviyelerini korumuş oldu. Yİ-ÜFE ise yıllık %16,28’lik artış göstermiştir.

Gıda enflasyonu yıllık %11.97’den %12.50’ye yükselirken, aylık bazda %0,23 azalarak aylık enflasyon artışındaki baskıyı kısıtlamıştır. Yıllık çekirdek C’de ise %10.16’dan %10.98’e doğru artış gerçekleşmiştir. Çekirdek C aylık %0.88 yükseliş göstermiştir. Petrol fiyatlarından kaynaklanan enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle çekirdek enflasyon yükselme eğilimini devam ettirmiştir. Eylül’de ana harcama grupları içerisinde aylık; eğitim grubu %2.08 ve ulaştırma grubu %1.58 artarken gıda ve alkolsüz içecekler grubu %0.23’lük düşüş göstermiştir. Okul öncesi eğitim ve ilköğretim ücretlerindeki değişikliklerle birlikte eğitim grubunda hareket yukarı yönlü gerçekleşmiştir. Ulaştırmada ise petrol fiyatlarında meydana gelen yükselişin etkisi, TÜFE üzerinde yukarı yönlü baskı oluşmuştur. Ayrıca otomobil fiyatlarının artışını takiben akaryakıt ve LPG fiyatlarının da yükselmesi, TÜFE oranını negative etkilemiştir. Ek olarak; yıllık enflasyonda giyim enflasyonu hesaplamasında ağırlık sisteminin değişmesi, enflasyonun yukarı yönlü hareketine etki eden önemli bir nokta olmuştur. Harcama grubu ağırlıkları da göz önüne alındığında; gıda enflasyonunun aylık manşet enflasyona aşağı yönlü katkı yaptığı gözlemlenirken, ulaştırma ve konut sektörleri de aylık TÜFE’yi negative etkileyerek enflasyon oranının yükselmesine neden olmuştur. Sonuç olarak; kur üzerinde gerçekleşen yüksek seviyeler neticesinde TCMB’nin sıkı para politikasına devam etmesi beklenmektedir.

Yıllık enflasyonun Eylül ayındaki zirve seviyesinden sonra baz etkisi ile birlikte geriemeye başlayacağını ve Aralık ayında %10’nun altına düşmesini bekliyoruz. 2017 sonrasında kurların dengelenmesini, dolayısıyla çekirdek enflasyonun uzun süreli bir gevşeme dönemine gireceğini öngörüyoruz ve 1Y2018 sonuna doğru yıllık enflasyonun %6 – %8 bandına doğru gerileme göreceğimizi düşünüyoruz.

Ağustos cari açık beklentilerin altında…

2017 yılı Ağustos ayında ödemeler dengesi beklentilerin altında kalarak 1.2milyar dolar cari açık verdi. Böylece 12 aylık cari açık rakamı 37.1 milyar dolardan 36.97 milyar dolara gerilemiştir (GSYH %5.1). Turizm sektöründeki hareketlilik dolayısıyla hizmetler dengesinde meydana gelen net gelirlerdeki artış pozitif etki yaratmıştır.

2017 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre doğrudan yatırımlarda net girişler 505 milyon dolar azalarak toplamda 657 milyon dolar olmuştur. Portföy yatırımlarındaki olumlu performans devam etmiştir. Bu dönemde Türkiye’ye 2.2 milyar dolar net portföy girişi gerçekleşmiştir. Yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 520 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 1 milyar dolar net alım gerçekleştirdikleri göze çarpmaktadır. Diğer taraftan yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak hazine ve bankalar, sırasıyla 117 milyon dolar ve 192 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirmiştir. TCMB rezervleri Ağustos ayında 3.4 milyar dolar artmıştır.

Sanayi Üretimi Ağustos 2017…

Ağustos’ta mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aylık %0,1 azaldı (Haziran’da %0,28 azalış, Temmuz’da %2,3 artış). Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise 2017 yılı Ağustos ayında piyasa beklentisine paralel gelerek bir önceki yılın aynı ayına göre %5,2 artmıştır (Ağu17 Piyasa Beklentisi: +%5,1).

Takvim etkisinden ve mevsimsellikten arındırılmış verilere göre sanayi alt sektörleri içerisinde; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe 2017 yılı Temmuz ayında, bir önceki aya göre %1,5’lik azalış, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağılımı sektöründe %1,1’lik azalış gözlemlenmiştir. İmalat sanayi sektörü ise aylık %0,2 artmıştır. Takvim etkisinden arındırılmış verilere göre ise yıllık bazda madencilik ve taş ocakçılığı sektörü %4,7’lik azalış gösterirken imalat sektörü %5,6’lık, elektrik, gaz, buhar ve ilkimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü %7,3’lük artış göstermiştir.

Türkiye’nin imalat sanayi PMI endeksine göre ise Eylül ayı verileri baz alındığında; Türk imalat sektöründeki faaliyet koşulları, Eylül ayında üst üste yedinci ay olacak şekilde iyileşmiştir. Ağustos ayında 55,3 seviyesinde olan PMI endeksi Eylül ayında 53,5 seviyesine gerilemiştir.Eylül ayında görülen gerilemeye rağmen yeni siparişlerdeki büyüme, satın alma faaliyetlerinin ve istihdam edilen kişi sayısının arttırılması ve üretim artışı sanayi kesimindeki olumlu gidişatı desteklemektedir.

Para Politikası Kurulu Toplantısı Kararı…

TCMB, piyasa beklentisi dâhilinde; PPK’nın 1 haftalık repo faiz olan politika faizini %8,00’de, üst bandı %9,25’te, gecelik geç likidite faizini %12,25’te sabit bıraktı.

Türkiye ekonomisinin gidişatıyla beraber temel olarak fiyat istikrarının korunması amacıyla faiz kararlarında bir değişiklik meydana gelmemiştir. Ülke içerisinde açıklanan verilere dayalı olarak; iktisadi faaliyetlerin güçlü seyrettiği vurgulanmıştır. Bu söylemle birlikte iç talepteki iyileşmenin devam ettiğine değinilerek AB ülkelerinden gelen talep miktarının yükselişini devam ettirmesi ile ihracat oranlarındaki pozitif havanın sürdüğü belirtilmiştir. Türkiye’nin imalat sanayi PMI endeksine göre ise Eylül ayı verileri baz alındığında; Türk imalat sektöründeki faaliyet koşulları, Eylül ayında üst üste yedinci ay olacak şekilde iyileşmiştir.

Açıklanan enflasyon verilerinde devam eden artışlar ve bulundukları seviyeler doğrultusunda çekirdek enflasyonda da yükselişlerin yaşanması sonucunda fiyatlama davranışlarında riskliliklerin oluşmaya devam ettiği söylenmiştir. Bu duruma karşın Kurul şahin tonda açıklamada bulunarak bir önceki yaptığı toplantıda aldığı “sıkı para politikasının enflasyonda gözle görülür bir düzelmeye kadar korunması” kararına ek olarak; “belirlenen hedeflerle de uyum sağlanması” durumunu da dâhil ederek sıkı para politikasında kararlılığın süreceğini belirtmiştir. Ayrıca gerek duyulursa ek parasal sıkılaştırmayada gidilebileceği belirtilmiştir.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Kasım Raporu için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin