Makro Görünüm – 2017 Eylül / Şeker Yatırım

Ağustos Enflasyon…

Ağustos’ta enflasyon %0.52 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, yıllık enflasyon %9.79’dan %10.68’e yükseldi. Açıklanan bu veri sonrasında yıllık TÜFE oranı tekrardan çift haneli seviyelere ulaşmış oldu.

Gıda enflasyonu yıllık %10.0’dan %11.97’ye yükselirken, yıllık enflasyondaki artışın temel kalemlerinden biri oldu. Yıllık çekirdek enflasyon, %9.6’dan %10.16’ya doğru artış gösterdi. Çekirdek enflasyon aylık %0.49 olarak gerçekleşti.

Ağustos’ta, giyim ve ayakkabı grubu enflasyonu %3.09 ve gıda ve alkolsüz içecekler eflasyonu geçen aya göre %0.22 düşerken eğitim grubu %2.79 ve ulaştırma grubu enflasyonunda %2.05 artış yaşandı. Ağustos ayı içerisinde ulaştırma grubu bir önceki yılın aynı ayına göre %17.38’lik artış, gıda ve alkolsüz içecekler grubu %11.97’lik artış, sağlık grubu da %11.67’lik artış göstermiştir.

Yıllık enflasyonun Eylül ayında zirve yapmasını, Aralık’ta ise %10’a gerilmesini bekliyoruz. Buna rağmen, 2017 sonrasında kurların dengelenmesini, dolayısıyla çekirdek enflasyonun uzun süreli bir gevşeme dönemine gireceğini öngörüyoruz ve 1Y2018 sonuna doğru yıllık enflasyonun %6’a doğru gerileme göreceğimizi düşünüyoruz.

Haziran cari açık beklentilerin hafif altında…

Haziran ayında ödemeler dengesi beklentilerin bir miktar altında 3.8 milyar dolar cari açık verdi. Böylece 12 aylık cari açık rakamı 35.5 milyar dolardan 34.3 milyar dolara geriledi (GSYH %5.0).

Haziran’da doğrudan yatırımlarda net giriş sağlanamayıp 515 milyon dolar net çıkış yaşanmıştır. Portföy yatırımları alt kalemler itibarıyla incelendiğinde; 4.2 milyar dolarlık net giriş gözlemlenmekte olup yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 693 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 1.2 milyar dolarlık net alım gerçekleştirdikleri göze çarpmaktadır.

Diğer taraftan bankaların ve Hazine’nin 2.5 milyar dolar Eurobond ihracı yaptığını görüyoruz. TCMB rezervleri Haziran ayında 2.96 milyar ABD doları artmıştır.

Sanayi Üretimi Haziran 2017…

Haziran’da mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aylık %0.4 daraldı (Mayıs’ta %1.4 azalış, Nisan’da %2.2 artış).

Takvim etkisinden ve mevsimsellikten arındırılmış verilere göre; Sanayi üretimi, 2017 yılının birinci çeyreğine göre ikinci çeyrekte %1.7’lik artış göstermiştir. Bunun dışında yine takvim etkisi ve mevsimsellikten arındırılmış verilerle birlikte; ara malı grubunda 2017 yılı Haziran ayında, bir önceki aya göre %2.2’lik azalış gözlemlenmiş olup ara malı grubu, ana sanayi grupları arasında en fazla düşüş gösteren kalem olmuştur. Ek olarak; bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerinin imalatı, 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %29.1’lik yükseliş göstererek en çok artan imalat sanayii alt sektörü olmuştur.

Türkiye’nin imalat sanayi PMI endeksi 44 ayın en yüksek ikinci seviyesine Temmuz ayında 53.6 ile yükseldi. Özellikle imalat sektöründeki olumlu gelişmelerle birlikte endeks güçlü düzeyde seyrini korudu.

Veriler 2Ç17’de, 1Ç17’e (yıllık %5) kıyasla daha hızlı bir büyüme gerçekleşeceğine işaret ediyor. 3Ç17’de ise geçen senenin düşük bazı sebebiyle yıllık büyümenin güçlü olması olası.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Eylül Raporu için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin