Makro Görünüm – 2017 Ekim / Şeker Yatırım

Yıllık enflasyon %11.20’ye yükseldi…

Eylül Enflasyon…

Eylül’de enflasyon bir önceki aya göre %0.65 ile beklentilerin hafif altında (beklenti %0.75) gerçekleşirken, yıllık enflasyon %10.68’den %11.20’ye yükseldi. Açıklanan bu veri sonrasında yıllık TÜFE oranı yükselişini sürdürmüş oldu. Yİ-ÜFE ise yıllık %16,28’lik artış göstermiştir.

Gıda enflasyonu yıllık %11.97’den %12.50’ye yükselirken, aylık bazda %0,23 azalarak aylık enflasyon artışındaki baskıyı kısıtlamıştır. Yıllık çekirdek C’de ise %10.16’dan %10.98’e doğru artış gerçekleşmiştir. Çekirdek C aylık %0.88 yükseliş göstermiştir. Petrol fiyatlarından kaynaklanan enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle çekirdek enflasyon yükselme eğilimini devam ettirmiştir.

Eylül’de ana harcama grupları içerisinde aylık; eğitim grubu %2.08 ve ulaştırma grubu %1.58 artarken gıda ve alkolsüz içecekler grubu %0.23’lük düşüş göstermiştir. Özel üniversite ücretlerinde görülen artışlarla birlikte eğitim grubunda hareket yukarı yönlü gerçekleşmiştir. Ulaştırmada ise petrol fiyatlarında meydana gelen yükselişin etkisi, TÜFE üzerinde yukarı yönlü baskı oluşmuştur. Ayrıca otomobil fiyatlarının artışını takiben akaryakıt ve LPG fiyatlarının da yükselmesi, TÜFE oranını negatif etkilemiştir. Harcama grubu ağırlıkları da göz önüne alındığında; gıda enflasyonunun aylık manşet enflasyona aşağı yönlü katkı yaptığı gözlemlenirken, ulaştırma ve konut sektörleri de aylık TÜFE’yi negatif etkileyerek enflasyon oranının yükselmesine neden olmuştur.

TCMB tarafından yapılan açıklamalar neticesinde de enflasyon görünümünde meydana gelecek elle tutulur bir iyileşmeye kadar sıkı para politikasının devam ettirileceği açıklanmıştır. Yıllık enflasyonun Eylül ayındaki zirve seviyesinden sonra baz etkisi ile birlikte geriemeye başlayacağını ve Aralık ayında %10’nun altına düşmesini bekliyoruz. 2017 sonrasında kurların dengelenmesini, dolayısıyla çekirdek enflasyonun uzun süreli bir gevşeme dönemine gireceğini öngörüyoruz ve 1Y2018 sonuna doğru yıllık enflasyonun %6 – %8 bandına doğru gerileme göreceğimizi düşünüyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Ekim Raporu için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin