Makro Görünüm – 2017 Aralık / Şeker Yatırım

Makro Görünüm – Aralık

Ekim Enflasyon…

Ekim TÜFE enflasyonu, %1.7 olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşerek %2.08 olarak açıklanmıştır. Bu veri sonrasında yıllık enflasyon %11.2’den %11.9’a doğru tırmanmıştır. Yİ-ÜFE enflasyonu da aylık %1.71 artarak yıllık seviyede %16.3’den %17.3’e yükselmiştir.

Gıda enflasyonu, Mayıs ile Eylül ayları arasındaki negatif gerçekleşmelerin ardından, Ekim ayında beklentilerin biraz yukarısında %2 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yıllık gıda enflasyonu da %12.5’ten %12.7’ye yükseltmiştir. Öte yandan, TÜFE enflasyonunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin temel nedeni %11,0’den %11,8’e yükseliş gösteren çekirdek enflasyon (C grubu enflasyonu) olmuştur. Bu yükselişte de (mobilya ve beyaz eşyada) vergi indirimlerinin sona ermesi, giyim grubu enflasyonunun hesaplamasına ilişkin metodolojik değişiklik ve Türk Lirası’ndaki değer kayıplarının etkili olduğu söylenebilir. Şöyle ki, yıllık bazda giyim enflasyonunun %5.7’den %11.4’e yükselmesi, büyük oranda metodolojik değişiklikten kaynaklanmaktadır. Dayanıklı tüketim malları bileşeni için aylık %3.4’lük enflasyonu ise büyük ölçüde vergi indirimlerinin sona erdirilmesinin ve TL’de görülen değer kaybının, kısmen de olumlu seyreden talep koşullarının bir yansımasıdır. Ek olarak; hizmetler sektörü enflasyonu %9.6 seviyesinde yatay seyrederek katılığını korumuştur.

Son aylarda beklentileri aşan enflasyon gerçekleşmeleri ve TL’de devam eden değer kaybı süreci, sene sonu TÜFE enflasyonunun (daha önceki beklentimiz olan) tek hanede kalmasını neredeyse olanaksız kılmıştır. Yıllık enflasyonun Kasım ayında da yükselmeye devam ederek %13,0’e yaklaşmasını, Aralık ayında ise geçen seneden kalan olumlu baz etkisi nedeniyle (sigara zammı, yüksek gıda ve enerji enflasyonu kaynaklı) %11,5’e gerilemesini bekliyoruz. Bu rakam, TCMB’nin Kasım ayının başındaki revize %9,8’lik tahmininin oldukça üzerindedir.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Aralık Raporu için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin