Makro Görünüm – 2017 Ağustos / Şeker Yatırım

Yıllık enflasyon %10.9’a geriledi…

Haziran’da enflasyon -%0.27 ile beklentiler altında gerçekleşirken, yıllık enflasyon %11, 7’den %10,9’a geriledi.

Gıda enflasyonu yıllık 16,9’dan %14,3’e gerilerken, yıllık enflasyondaki gerilemenin büyük kısmını sağladı. Yıllık enerji enflasyonu da benzer şekilde %8,7’den %7,5’e gerileyerek manşet enflasyonun gerilemesini sağlayan diğer önemli unsur oldu. Yıllık çekirdek enflasyon, %9, 4’den %9,2’e geriledi. Çekirdek enflasyon aylık %0.07 olarak gerçekleşti.

Haziran’da mevsimsel etkiler ayrıştırıldığında, hem temel mallar enflasyonu hem de hizmetler enflasyonunda neredeyse bütün kalemlere yayılmış hızlı bir gerileme mevcuttur. Sonuç olarak, çekirdek enflasyon ataleti zayıflamaktadır. Ancak, olumsuz baz etkileri sebebiyle Kasım-Aralık aylarına kadar yıllık bazda çekirdek enflasyonda ciddi bir gerileme görmeyeceğiz.

Yıllık enflasyonun yıl boyunca çift haneli kalmasını, Ağustos-Ekim aylarında zirve yapmasını, Aralık’ta ise %10’a gerilmesini bekliyoruz. Özellikle gıda enflasyonun halen yıllık %14 seviyesinde olduğunu ve Ağustos-Kasım arasında geçen sene çok düşük bir gıda enflasyonunu hesaba kattığımızda, bir süre yıllık enflasyonun yüksek seviyelerde seyredecek olması fiyatlama davranışlarını bozma riski artıyor.

Buna rağmen, 2017 sonrasında kurların dengelenmesini, dolayısıyla çekirdek enflasyonun uzun süreli bir gevşeme dönemine gireceğini öngörüyoruz. 1Y2018 sonuna doğru geçici de olsa, yıllık enflasyonun %6’a doğru hızla gerilemesi söz konusu olmaktadır.

12 aylık cari açık 35.3 milyar dolar…

Mayıs cari açık beklentilerin uzerinde…

Mayıs ayında ödemeler dengesi beklentilerin bir miktar üzerinde 5.2 milyar dolar cari açık verdi. Böylece 12 aylık cari açık rakamı 33.2 milyar dolardan 35.3 milyar dolara yükseldi (GSYH %4.0). Mayıs’da doğrudan yatırımlarda net giriş 1.0 milyar dolar olurken portföy yatırımlarında, alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri piyasalarında manalı bir giriş yapılmadığı görülmektedir.

Öte yandan bankaların ve hazinenin 5.5 milyar dolar Eurobond ihracı yaptığını görüyoruz. Sonuç olarak ödemeler dengesi portföy yatırımları kaleminde net 5.5 milyar dolarlık giriş yapıldığını görüyoruz.

TCMB rezervleri mayıs ayında 2.5 milyar ABD doları artarak yilbasindan bu yana gerceklesen rezervi kaybını 5.44 milyar ABD doları seviyesine düşürdü.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Ağustos Raporu için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin