Makro Görünüm – 2016 Kasım / Şeker Yatırım

Enflasyon Raporu-IV…

TCMB 2016 sonu enflasyon tahminini değiştirmeyerek, %7.5 ‘te sabit tuttu.

2017 sonu tahmini %6.0’dan %6.5’a çekildi.

2018’de enflasyonun %5.0’te istikrar kazanması bekleniyor.

2016 Varsayımları: 2016 yıllık gıda enflasyonu %8,0’den %6.0’e revize edilirken (50 baz puanlık enflasyonu indirici etki) TL cinsinden ithalat ve petrol fiyatları yukarı revize ediliyor. Böylece yıllık enflasyon beklentisi değişmiyor.

2017 Varsayımları: 2017’de yıllık gıda enflasyonu beklentisi %8. 0’den %7.0’e çekildi (yaklaşık 20 baz puanlık aşağı yönlü etki). TL cinsinden ithalat ve petrol fiyatları yukarı revize ediliyor. Böylece, 2017 enflasyon tahmini %6.0’dan %6.5’a çekiliyor. TL cinsinden ithalat ve petrol fiyatlarında büyük bir oranda yukarı revizyona işaret ediyor. Mevcut revizyonun büyük oranda sebebi ise USD/TL kurundaki yukarı yönlü varsayım değişikliği olduğu görünüyor.

Yorum: Enflasyon raporunda TCMB’nin enflasyon tahminleri ile ilgili yaptığı revizyon beklentilerin dışına çıkmaz iken, TCMB’nin gıda enflasyonu ile ilgili beklentilerini özellikle zayıf turizm aktivitesi bek bağlandığı için gerçekçi buluyoruz. Ancak, bu beklentinin gerçekleşmesi için iklim koşulların tarımsal aktivite için elverişli olmaya devam etmesi ve tarımsal üretiminin zayıflayan talebe tepki olarak düşmemesi gerekir.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Kasım Raporu için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin