Makro Görünüm – 2014 Temmuz / Şeker Yatırım

Mayıs ayında yıllık enflasyon %9.7 ile tepe yaptı…

May14 TÜFE: %0.4 (piyasa beklentisi: %0.51, Şeker Yatırım tahmini: %0.6) May14 Yİ-ÜFE: %0.52

Mayıs verisi ile yıllık enflasyon %9.7 seviyesi ile 2 yılın en yüksek noktasına ulaşmıştır. Nisan ayında yıllık enflasyon %9.4 seviyesindeydi. Yİ-ÜFE’de yıllık artış ise %13’den %11.3’e gerilemiştir. Başkan’ın açıklamaları çerçevesinde yıllık TÜFE Mayıs ayında zirve yaptıktan sonra düşüş trendine gireceği beklenmektedir. Nisan ayında gözlemlendiği gibi, giyim kalemi aylık %9.2’lik artışla manşet enflasyona en fazla katkı sağlayan ana kalem olmuştur. Diğer kalemler ise Nisan ayındaki yüksek aylık artışlar sonrasında Mayıs ayında aylık gerileme göstermişlerdir. Buna göre gıda alt kalemi %1.35 aylık gerileme ile beklentimizle gerçekleşme arasındaki ana sebep olarak görünmektedir.

Nisan ayında olduğu gibi, TL’nin döviz sepeti karşısında hafifçe güçlenmesi sonucunda Mayıs ayında da ulaştırma kalemi aylık bazda %0.50 puan gerileme göstermiştir.

Mayıs ayı itibariyle kur geçirgenliği baskısı ve fiyatlama davranışındaki bozulma etkisiyle çekirdek I ve çekirdek H yıllık bazda %10.2 ve %9.8’e yükselmiştir.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Temmuz Raporu için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir