Makro Görünüm – 2014 Nisan / Şeker Yatırım

Çekirdek TÜFE %8.5 ile Merkez Bankası tahmin aralığının üst bandını geçti…

Şubat ayında TÜFE%0.43’lık artışla piyasa beklentisi olan %0.41’in paralelinde gerçekleşti. Şeker Yatırım beklentisi ise %0.65 seviyesindeydi. Yİ-ÜFE ise aylık bazda %1.38 artış göstererek %0.8 olan beklentinin bir hayli üzerinde gerçekleşti.

Bu veri Şubat 2011’den beri bir Şubat ayı için görülen en yüksek artıştır. Hatırlanacağı üzere Ocak ayı TÜFE ve Yİ-ÜFE Ocak ayı için rekor rakamlardı. Şubat verisi ile yıllık TÜFE %7.8’den %7.9’a, yıllık Yİ-ÜFE ise %10.7’den %12.4’e yükselmiştir.

TÜFE’nin ayrıntılarında beklentimizin altında gelen gıda fiyatları aylık artışının manşet rakamı desteklediğini görüyoruz. Fakat her ne kadar aylık artış beklentilerin altında kalmış olsa da yıllık gıda artış enflasyonu %10 ile %7.9 olan manşet yılık enflasyonun bir hayli üzerindedir.

Şubat ayında daha önceki aylarda da olduğu gibi kur baskısını yansıtır şekilde ulaştırma (%2.29’luk aylık artış ve 0.3 baz puan katkı) ve ev aletleri (%1.33 aylık artış ve 0.11 baz puan katkı) en fazla baskı yaratan kalemler olarak öne çıkmıştır.

Çekirdek TÜFE’nin artış trendi Şubat ayında da devam etmiştir. Buna göre çekirdek H ve çekirdek I sırasıyla %0.87 ve %0.7 artış göstermiştir. Yıllık bazda artış ise %8.6 ve %8.4 olarak gerçekleşmiştir.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Makro Görünüm – Nisan Raporu için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir