Sanayi Üretimi / Oyak Yatırım (09.01.2012)

Sanayi üretimi, Kasım’da da hız kesmedi.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Kasım ayı sanayi üretimi, beklentilere paralel olarak yıllık %8.4 artış gösterdi. Bu güçlü seyir, yavaşlamanın 2011’in son ayına kadar sarkacağını göstermektedir. SÜ endeksi, bir önceki aya göre azalmasına karşın, mevsimsellik göz önüne alındığında yıllık değişim daha anlamlıdır. SÜ yıllık değişimiyse Ekim’de %7 iken Kasım’da %8.4’e yükselmiştir.

Hatırlanacağı üzere, ekonomik aktivitede arzulanan yavaşlamanın gerçekleşmemesi nedeniyle TCMB Ekim’de para politikasında sıkılaştırmaya gitmişti. 4Ç’deki sanayi üretim performansı, GSYH artışının %4 civarında gerçekleşeceğine ve 2011 yıllık büyümesinin de %8’e ulaşacağına işaret etmektedir.

Alt kalemler açısından; otomotiv ve gıda üretimi başlıca katkıda bulunan sektörlerdir. Bunları elektrikli makine ve işlenmiş metal ürünleri izlemektedir.

TCMB, Aralık ayına kadar arzulanan soğutmanın gerçekleşmemesi nedeniyle 2011 sonunda bir “ek parasal sıkılaştırmaya” gitmiş ve TL para piyasasında fonlama maliyetini %12 düzeyine yaklaştırmıştır. Küresel ekonomide, özellikle Avrupa’da kırılganlığın arttığı bir ortamda ülkemizde büyümenin yabancı sermaye girişlerine bağımlı yapısı risk yaratmaktadır. 2012 için GSYH’da %2 daralma beklentimiz bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.