Makro Ekonomik Gelişmeler – Ödemeler Dengesi / Oyak Yatırım – (11.01.2012)

Oyak Yatırım tarafından hazırlanan Kasım ayı Ödemeler Dengesi raporuna ulaşmak için tıklayınız.

Rapordan bazı başlıklar

Cari Açıkta daralma eğilimi başladı.

TCMB verilerine göre, Kasım’da cari açık beklentilere paralel gerçekleşti. Eğilim açısından, açıktaki genişleme Ekim09’dan beri ilk kez tersine döndü. Kasımda 12-aylık açık 78.6 milyar USD’den 77.8 USD’ye geriledi. Ancak, bu düzeyde bile CA/GSYH oranının %10 civarında seyrettiği belirtilmelidir.

Finansman tarafında:

Ekim’deki 500 milyon USD net sermaye çıkışı sonrasında Kasım’da 7 milyar USD net giriş dikkat çekmektedir. Ancak, ayrıntılara bakıldığında bunun yarıya yakın kısmının bankaların (TCMB’de tuttukları TL zorunlu karşılıkları döviz olarak tutmalarına izin veren uygulama sonucu) rezervlerinden TCMB’ye yatırdıkları 3.4 milyar USD’den kaynaklandığı görülmektedir. Dolayısıyla, esasında sermaye girişleri Kasım’da da cari açığı karşılamamıştır.
Ekim’deki 1.3 milyar USD sonrası Kasım ayında da TL hazine bonolarına 1.6 milyar USD giriş olduğu görülmektedir. (Bu eğilimin Aralık’ta da sürmesine karşın, son çeyrekteki girişin kur ve faizdeki eğilim üzerinde etkili olmamıştır. Bu arada, özel sektör de Ekim ve Kasım aylarında net dış borç ödemeye başlamıştır. Bu da, özellikle Avrupa’daki likidite sorunlarının bir yansımasıdır. Kasım ayında “net hata noksan” kaleminden de 700 milyon dolarlık girişle, sisteme kaynağı belirsiz giriş 13 milyar USD ile rekor kırmıştır.

YORUM:
Kasım ayında cari açık beklentilere paralel olarak gerçekleşmiş ve 12-aylık olarak bir miktar gerilemiştir. Ancak, Aralık ayında mevsimsel olarak grülecek artışla beraber, 2011 yılı sonunda cari açık/GSYH %10 civarına ulaşacaktır. Ekonominin yabancı sermaye girişlerine bağımlı (ve ithalat arttırıcı) iç talebe bağlı büyüme modeli nedeniyle 2012’de GSYH’de %2 daralma beklentimiz mevcuttur. 2012 Cari Açık beklentimiz ise 55 milyar USD (GSYH’nin %7.5’i) düzeyindedir. :

OYAK Yatırım Makro Ekonomik Araştırmalar

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir