Büyüme Rakamları – (02.04.2012)

GSYH 2. Yılda da ortalamanın üzerinde büyümeye devam etti…

2011 4Ç GSYH Büyümesi (Gerçekleşme): %5.2

Piyasa Beklentisi: %5.2, Oyak Yatırım Beklentisi: %6
2011 GSYH büyümesi: %8.5

Harcamalar tarafında, özel tüketim, dördüncü çeyrekte yıllık %3.4 büyüme oranı ve 2.4 puan ile büyümenin en önemli destekleyicisi olmaya devam etmiştir. Ayrıca, özel sektör yatırımları da (her ne kadar yavaşlama gösterse de) büyümeye katkısını sürdürmüştür. Burada ilgi çekici olan özellikle iki çeyrektir güçlü baz etkisinin desteğiyle büyümeye katkı sağlayan “net dış talep” kalemidir. İç talepte büyüme devam ederken baz etkisi ile net dış talebin büyümeye olumlu yönde etkisi her ne kadar olumlu bir gelişme olarak görünse de, sonuçta 2011 yılında cari açık 77 milyar dolar seviyesi ile GSYH’nın %10’una erişmiş ve rekor kırmıştır.

Ekonomik faaliyet açısından, sanayi yıllık %5.2 ile en önemli katkı sağlayıcı olmaya devam etmiştir. Buna paralel olarak, “ticaret” ve “ulaştırma” kalemleri de 4. çeyrek büyümeyi desteklemişlerdir. Finansal kurumlar da son çeyrekte kredi büyümesini kısmaya yönelik tedbirlerle bir önceki çeyrekte gözlemlenen %13 yıllık artışa göre bir hayli zayıflayarak %7 yıllık büyüme kaydetmiştir. “İnşaat” ve “tarım” da yılın son çeyreğinde büyümeye katkı sağlamaya devam etmiştir.

YORUM: Son çeyrekte alınan tüm ekonomiyi soğutma önlemlerine ve de yaratılan tüm belirsizliklere rağmen, ekonomi 4. çeyrekte %5.2 büyümüş, yıllık büyüme de %8.5 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Bunun yan etkisi ise hızla genişleyen dış açık olarak ortaya çıkmaktadır. 2011 tüm yıl performansına bakıldığında, %8.5’lik büyümeye karşın GSYH’ya oranı %10 olan bir cari açık sorunu bulunmaktadır. Açıktır ki; ihracatın katma değerinin kısıtlı olduğu ve rekor iç tüketim artışına dayanan bu büyüme yapısı, orta vadede ciddi riskleri de beraberinde getirmektedir.

2012 için (12 Ağustos tarihinde yayınladığımız raporda da belirttiğimiz üzere) büyümenin sürdürülebilirliği konusunda ciddi kuşkular mevcuttur. Özellikle de dünyadaki en yüksek kredi büyümesi ve Cari İşlemler Açığı/GSYH oranı nedeniyle ekonomideki kırılganlığın arttığı bu ortamda, sermaye hareketlerinin hız kesmesi durumunda tüketimde ve ekonomide daralma da kaçınılmaz olacaktadır. Halihazırda küresel ekonomide de 2008-09 dönemindekine benzer endişeler artmaktadır. Bu nedenle, yapısal sorunların yanında küresel gelişmelerin yarattığı baskı ile birlikte, uyum sürecinde: ithalatta azalma, tüketimde düşüş ve GSYH’da küçülme kaçınılmaz olacaktır. 2012 yılı için %2 ekonomik daralma öngörmekteyiz.

1.çeyrek gelişmelerine bakıldığında; ithalat büyümesi ile ekonomik aktivite arasındaki korelasyon çerçevesinde, Şubat ayı dış ticaret verileri de Ocak ayı sanayi üretim rakamlarının Ocak ayına göre pek bir değişlik göstermediğini işaret etmektedir. Bu durumda ilk iki aydaki sanayi üretim büyümesi %1-%1.5 seviyesinde sınırlı kalacak gibi görünmektedir. Mart ayında da Merkez Bankasının sıkılaştırma önlemleri ile çift hanelere çıkan faiz oranları da büyüme üzerinde baskı kuracaktır. Küresel belirsizlikler ve yapısal problemlerin yarattığı baskı ile 2012 yılında ekonomi,liranın gücünü korumaya yönelik önlemler ve bunların ekonomik aktivite üzerindeki baskısı arasında gidip gelen bir görünüm sergileyecektir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

One Comment on “Büyüme Rakamları – (02.04.2012)”

  1. ekonometri 2. sınıf öğrencisiyim,makro ekonomk gelişmeleri bi sürü site de okumaya calıştım pek fazla bir şey anlayamamıştım,sizin yazınızı çok begendim. devamlı takip etmeliyim.teşekkürler :)

    Beğendiğinize sevindik. İlginize teşekkür ederiz.

    Paraborsa.net Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir