Makro Eknomik Gelişmeler: Ödemeler Dengesi – (12.12.2011)

2011 Ekim’de ilk kez sermaye çıkışı.

Ekim ayında Cari İşlemler Açığı, tahminlerin bir miktar altında gerçekleşti.

Ekim ayı Ödemeler Dengesi raporuna ulaşmak için tıklayınız.

Genel eğilim açısından ise, açıktaki yıllık artış 4Ç’de de yavaşlayarak da olsa sürmektedir. Ekim ayında 12-aylık C/A 79 milyar USD’ye ulaşmıştır. Cari açığın yapısal bir sorun olduğu ve kısa vadede sanayinin yapısının değişmesinin zorluğu açıktır. BU noktada, açığın rekor kırdığı bu dönemde, finansman tarafı önem taşımaktadır.

Finansman tarafında:

Ekim ayında 2011’deki ilk eksi sermaye hareketi dikkat çekmektedir. “Net hata noksan” kalemindeki 1 milyar USD’ye yakın girişle bu kalemde 10 aylık giriş de 13 milyar USD’ye ulaşmıştır. Buna karşın, Ekim’de cari açığın tamamına yakın kısmı (Ağustos ayındaki gibi) TCMB döviz rezervlerinden karşılanmıştır.
Ayrıntılarda, önceki iki ayda yabancıların hazine bonosu stoklarındaki 4.7 milyar USD azalış sonrası, Ekim’de 1.2 milyar USD’lik bir giriş görülmektedir. Hisse senetlerinde ise 500 milyon USD’lik çıkış bulunmaktadır. Borçlanma tarafında, bankalar 400 milyon USD civarında net geri ödeme yaparken, şirketler ise net borçlanma gerçekleştirmemiştir.

YORUM:

Ekim ayında cari açık, beklenenden bir miktar aşağıda gerçekleşmiştir. 4Ç’de kalan aylarda da yıllık C/A artış hızı yavaşlayacaktır. TCMB’nin şok faiz kararı da Ekim ayında gerçekleşmişti. Ancak kalan ayların mevsimsel olarak yüksek C/A verecek olması nedeniyle 2011 geneli için beklentimiz 80 milyar USD düzeyindedir (GSYH’nın %10’u).

OYAK Yatırım Makro Ekonomik Araştırmalar

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir