Limak Holding halka arz için düğmeye bastı

İnşaattan ulaştırmaya, turizmden havacılığa kadar birçok alanda yatırımları olan Limak Holding, 2011’in ilk yarısında Limak Yatırım, Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat AŞ’yi halka arz etmeyi planlıyor.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “İyi bir halka arz yapacağımızı düşünüyoruz. Çimento ayrı bir sektör. Onu yaparsak ayrı yapacağız. Turizm ve inşaat dâhil değil. Turizmi de derleyip toparlıyoruz. Limak Yatırım, Limak Çimento ve Limak Turizm’i de takiben halka arz edebiliriz.” diye konuştu.

Türkiye’nin beşinci büyük barajı olma özelliğini taşıyan ve yılda 1 milyar kWh enerji üretecek olan Siirt Alkumru Barajı’nı 2011 Ocak’ta devreye alacak. Açılışını Başbakan Erdoğan’ın yaptığı baraj, 90’ar MW gücündeki 3 türbin ocak ayından itibaren birer ay arayla enerji üretmeye başlayacak. Barajın açılışından sonra konuşan Özdemir, “Barajın maliyeti 465 milyon dolar oldu. Bunun 350 milyonu Yapı Kredi ve İş Bankası’ndan kredi olarak gelmişti. Geri ödemeyi 5 yıl içinde yapacağız.” dedi. Baraj devreye girince Türkiye’nin senede 70 milyon dolar gaza daha az para aktaracağını ifade eden yönetim kurulu başkanı, “Türkiye cari açığını kendisi ürettiği enerji ile kapatması lazım. Holding olarak 2015’e kadar 2 milyar dolar daha enerjiye yatırım yapacağız.” dedi. İnşası 36 ayda tamamlanan proje, dünyada özel sektörün en kısa sürede yaptığı baraj olarak tarihe geçti.

Kaynak:Zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir