Küresel yatırımcı Türkiye’ye güveniyor

Uluslararası ekonomi medyasının gün aşırı, Türkiye’nin ekonomisinin genel makro perspektifi içerisinden cımbızla çektiği konularla yürüttüğü ‘algı operasyonu’ kabak tadı verdi.

Financial Times’ın TCMB’nin uluslararası rezervlerine yönelik analizinde, ‘bilhassa’ yıl başından bu yana Türkiye’nin gerçekleştirdiği tahvil ihraçlarından kaynaklanan ciddi döviz girişini, yurtiçine sermaye hareketini görmemezlikten gelip, rezervlere yönelik ‘zafiyet’ algısı oluşturacak bir makale yayınlaması, iktisat biliminin ‘ahlak’ kodları açısından utanmaları gereken bir yaklaşımdır. ABD karşılıksız dolar basıyor; diğer yandan ABD Doları bir rezerv para. Japonya yüzde 250 ile dünyanın en ağır kamu borç yükünü taşıyor; diğer yandan Japonlar dünyanın en yüksek tasarruf oranına sahip toplumu.

İktisatta ‘birleşik kaplar sistemi’ olarak çalışan bir ekosistemde, birbiriyle bağlantılı konular arasından bir ‘konu’yu cımbızla ayrıştırmak ‘ahlaki’ zafiyettir.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin