‘Küresel Vergi’de son adım ‘Roma’

Önceki yazılarımızdan da hatırlayacağınız üzere, G20 ülkelerinin 2015 yılından bu yana yoğun bir tartışma alanı olarak istişare ettikleri ve teknik içeriğinin hazırlanma süreci Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) verilmiş olan ‘küresel vergi reformu’nda, önce aralarında kurucu ülke olarak Türkiye’nin de yer aldığı OECD nezdindeki 38 üye ülkenin öneri ve itirazları ile reform tasarısına mayıs ayı sonu gibi büyük ölçüde şekil verilmişti. Ardından, bu yıl G7 Grubu’na ev sahipliği yapan İngiltere’de buluşan liderler, ‘küresel vergi reformu’nda mutabık kaldıklarını belirttiler.

Bununla birlikte, gerek G20 ülkelerinin bir bölümü, gerekse de önde gelen kimi ülkeler, küresel ölçekte dünyanın pek çok ülkesinde mal ve hizmet üretimi ve ticareti gerçekleştiren çokuluslu şirketlere uygulanacak olan ‘küresel asgari vergi’ oranından memnun değldi. Bu nedenle, 11-13 Haziran 2021’de İngiltere’nin Cornwall kentinde bir araya gelmiş olan G7 liderlerinin mutabakatına rağmen, çok sayıda ülke ile müzakereler temmuz ayı başına kadar sürdü. Sonuçta, sadece G20 ülkeleri değil, aynı anda 132 ülkenin dahil olacağı tarihi bir ‘küresel vergi reformu’ndan söz ediyoruz. 100 yıl sonra ilk kez küresel vergi sistemine yönelik olarak atılan bu adımın yoğun müzakerelere konu olması son dedece doğal.

Bu nedenle, Türkiye adına Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan’ın katıldığı 9-10 Temmuz’da Venedik’te gerçekleşen G20 hazine bakanları ile merkez bankası başkanları toplantısında, G20 ülkeleri ilkesel olarak iki sac ayağından oluşan reformu onayladılar. Bununla birlikte, teknik müzakereler ekim ayına kadar sürecek.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!