Küresel endişeler, yerel küçük hesaplar

ABD ile Çin arasındaki ‘ticaret savaşı’ hayli elektrikli bir noktaya ulaşırken, geçtiğimiz pazartesi sabaha karşı, Çin Merkez Bankası’nın (POBC) yuanın dolar karşısındaki değerine yönelik düşürücü yöndeki müdahalesi sonrasında, ticaret savaşları gerginliğinden etkilenen gelişmekte olan ülke para birimleri bir dalgalanma yaşadı ve daha Türkiye uyanmadan, bir ölçüde otomatik işlem emirlerinin de devreye girmesinden dolayı, sığ bir piyasada sıçrayan dolar-TL kuru, haftanın ilk işlemlerine yakın, sabah saat 9 civarında normalleşmişti. Saat 10’da Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) verileri ve İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı (KKO) verileri açıklandı ve reel sektördeki üretim, istihdam ve ihracat temposuna yönelik güçlü sinyalle, dolar- TL kuru 23 Ağustos Cuma günkü seviyelerini buldu.

Ne üzücüdür ki, artık en sade vatandaşımızın da böyle bir kur hareketinin gerekçesini detaylı takip ettiği, sakin davrandığı, telaş göstermediği bir konjonktürde, bir iktisatçı olarak beni üzen ve şaşırtan iki eğilim yine kendini gösterdi. Birincisi, dolar-TL kurundaki bu hareketin gerekçeleri net olarak ortadayken ve 1-2 saat içerisinde kurlar normalleşmişken; bilemediniz bu konu haber ve ekonomi medyasında en fazla pazartesi öğlene kadar işlenebilecek iken, dün sabah, bu konunun yeniden, üstelik de yarım saatliğine görülmüş dolar-TL kur seviyesinin ilgili haberde üzerine bir kaç kez basılarak tekrarlanması. Yani, nedir derdimiz? Döviz kurları üzerinden gereksiz bir tedirginlik yaratmak mı?

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin