Küresel ‘dizel’ riski büyüyor

Küresel ekonomi aktörleri, son 3 aydır, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın katlanmış etkilerine bağlı olarak, küresel emtia fiyatlarını, küresel enerji fiyatlarını, küresel gıda fiyatlarını ve artan küresel enflasyon baskısını konuşuyor. Bununla birlikte, ham petrolün varil fiyatının seyri, bir noktadan sonra, küresel ekonomi aktörlerinin profesyonel cephesini ağırlıklı olarak ilgilendiren bir mesele. Oysa, üretici, tedarikçi ve dağıtıcı tarafında, tarım, inşaat, sanayi, ticaret ve hizmetler sektöründe aslolan benzin ve motorinin fiyatıdır. Çünkü, hane halkının ve reel sektörün gündelik hayatında kurşunsuz benzin ve dizel ayrı bir önceliğe sahip.
Dizel, gündelik yaşamın olsun, ekonomik faaliyetlerin olsun, adeta itici gücü.

Ülke içerisinde ve küresel ticarette, tüm mal ve hizmetleri bir noktadan bir noktaya taşıyan kamyon ve kamyonetler, alt yapı ve üst yapı inşaatlarında kullanılan tüm inşaat sektörüne yönelik ağır iş makineleri, depolama ve lojistik sektöründeki, tarım sektöründeki tüm hafif ve ağır iş makineleri, raylı sistemle yük taşımacılığında kullanılan lokomotifler, deniz ve okyanusları aşan gemiler dizel ile çalışıyor. Bilhassa, Avrupa Kıtası, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın bölgesel ve küresel enerji güvenliğinde oluşturduğu riskleri yönetme gayretindeyken, sadece petrol ve doğal gaz temininde değil; aynı zamanda, dizel temininde de hayli zorlanıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!