Küresel borç krizi derinleşiyor

Dünya Bankası (WB), Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) gibi dünyanın önde gelen uluslararası finans kurumları tarafından ardı ardına yayınlanan raporlar, 2022 mart ayı sonu itibariyle toplam büyüklüğü 305 trilyon dolara ve küresel GSYH’ya oranı da yüzde 355’e dayanmış olan küresel borç sarmalarının, iki ‘siyah kuğu’, küresel pandemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı ile daha da içinden çıkılamaz, yönetilemez, sürdürülemez bir noktaya doğru sürüklendiğini gösteriyor. Her iki uluslararası kurum tarafından yayınlanan son ‘Küresel Borç Görünüm Raporu’ (Global Debt Monitor Report), Asya, Afrika, Latin Amerika ve Doğu Avrupa bölgelerinden 135 ülkenin borçlarının kriz sınırına çok yakın bir düzeyde olduğu ve kaçınılmaz bir şekilde gelmekte olan bir borç krizleri dalgası uyarılarıyla dolu.

Raporlar, bilhassa FED ve ECB gibi önde gelen merkez bankalarının para politikası sıkılaştırma adımlara nedeniyle, önde gelen ekonomilerde artan faiz oranlarının, gelişmekte olan ekonomilerden net sermaye çıkışına sebep olduğunu; bunun da borçlu gelişmekte olan ekonomiler için fazladan risk oluşturduğu belirtmekte. Nitekim, Dünya Bankası’nın son raporunda, sadece 2022 yılının ilk dört ayında borç seviyesi en kritik durumdaki ülkelerden 20.7 milyar dolar net sermaye çıkışının gerçekleştiğine işaret ediyor. Bu durum, söz konusu ülkelerin borçlarını yönetme sorununu büyütebilir. Ayrıca, ikinci bir risk olarak, FED’in ve ECB’nin, önde gelen merkez bankalarının faiz arttırım adımları, borçlanma maliyetlerinin de artmasına sebep oluyor. Üçüncü bir risk ise, söz konusu faiz artışları ve gelişmekte olan ekonomilerden gelişmiş ekonomilere doğru sermaye hareketleri nedeniyle, yine gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar ve euro karşısında değer yitiriyor, devalüasyona tetikleniyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!