Kur fiyatlandırmasının dinamikleri

Türkiye Ekonomisi ve Türk Lirası’nın yabancı paralar karşısındaki değerine yönelik ‘karanlık’ temennilerini ‘beklenti’ diye pazarlayan bir grup ekonomist, her yeni açıklanan makro ekonomik veriyle piyasaların kendilerinin milletin gözüne gözüne sokmaya çalıştığı ‘karanlık’ senaryolardan hızla uzaklaştığını bal gibi görmelerine rağmen, kitlenmiş bir şekilde, ‘papağan’ gibi aynı senaryoları tekrarlamayı sürdürüyor. Buna karşılık, aklı selim küresel yatırımcılar, Türkiye ile ilgili okumalarını hızla değiştiriyorlar. Çünkü, son açıklanan fiyat endeksi verilerinde önemli ipuçları yakaladılar.

Birinci önemli ipucu, maliyet enflasyonun göstergesi olan Üretici Fiyatları Endeksi’nin yıllıklandırılmış bazda, 2018 yılı eylül ayında yüzde 46’yı dahi görerek, tarihin en yüksek seviyelerinden birisine ulaşmış iken, geçtiğimiz ağustos ayı itibariyle, yüzde 14’ün altına kadar gerilemiş olması. Maliyet enflasyonundaki 32 puanlık iyileşme; bu iyileşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD, Rusya, Çin gibi küresel güçlerle yürüttüğü kapsamlı, çok katmanlı, ‘kazan-kazan’ esasına dayalı dış politika ile, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın koordinasyonunda ekonomi yönetiminin para, maliye ve doğrudan ekonomi politikaları boyutunda aldıkları tedbirlerin güçlü etkisi not alınmalı.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin